Ana Sayfa Dünya 19 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Zelensky: Rus bombaları NATO sınırına yaklaştı

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş, 26’ncı gününe girdi.

Halka sesleniş konuşması yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Almanya’ya ve Avrupa’ya seslenerek yardım davetini yineledi.

Zelensky, 25 gündür siren sesi duyduklarını söz ederken, halka sesleniş konuşmasında siren sesini açarak Avrupa ülkelerine dinleterek şu tabirleri kullandı:

“25 gündür duyduğumuz sesi artık siz duyacaksınız. Bunu biz her gün duyuyoruz. Beşerler kurtulmak ve yaşamak için bu sesi duyuyor ve sığınaklara gidiyor. Ukraynalılar, bu seslerle yaşıyor, uyumaya ve yaralarını güzelleştirmeye çalışıyor, doğuruyor, ölüyorlar. Binlerce kişi hayatını kaybediyor. Ölenlerin hatırına 1 dakikalık sessizliğe davet ediyorum.”

“RUS ROKETLERİ NATO HUDUDUNA YAKLAŞTI”

Bir süre sessiz kalan Zelensky, konuşmasının devamında Almanya’ya seslenerek Rus roketlerinin NATO hudutlarına kadar yaklaştığını söyledi. Zelensky, “Bu savaşa kadar bizim başkentimiz Kiev’i yeni Berlin olarak adlandırıyorlardı. Artık Kiev kapalı ve sessiz. Sizin yaşadığınız üzere yaşayamıyoruz savaştayız. Bombalara, roketlere, uçaklara karşı savaşıyoruz.


“3 HAFTALIK SAVAŞTA 113 ÇOCUK ÖLDÜ”

Ukrayna’nın ötesine geçmek istiyorlar size kadar. İnsanları sokaklarda öldüren işgalcilere karşı savaşıyoruz. Besin unsurlarına erişimi engelliyorlar. Bu 3 haftalık savaşta 113 çocuk öldü. Bu 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en vahim savaş.

“UKRAYNA’YI DİNLEMEK GEREKTİĞİNİ ANLADINIZ”

Ben eminim ki bunları siz de gördünüz. Biz Avrupa’nın bir kesimiyiz. Biz Avrupa’da olmak için savaşıyoruz. Siz siyasetçilere baskı yaprak bize yardımcı olabilirsiniz. Almanlar siz Rusların üzerinde daha fazla hakimiyete sahipsiniz. Bankalarınızı kapatırsanız, Rusya’nın savaşa parası olmayacak. Size savaşın olmaması için yaptırımlar uygulama kararı almanızı söyledik. Roketler, NATO’nun 20 kilometre aralığına düştü. Ukrayna’yı dinlemek gerektiğini anladınız.

“RUS ROKETLERİNE, SAVAŞA İMKAN VERMEYİN”

Rusya’ya bir euro bile olsa sponsor olmayın. İtimat içinde olmamız için, çocuklarımızın dışarıda oynanabilmesi için, siren seslerini duymamamız İçin, Rus bombalarına, Rus roketlerine, savaşa imkan vermeyin. Barış olması için harekete geçin.”

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com