Ana Sayfa Gündem 11 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Yargıtay: Cezaevine girmek nafakadan kurtarmaz

Bir boşanma davasında kusurlu bulunan erkeğin, yoksulluk nafakası ödemesine karar verildi.

İçtihat Bülteni’nden alınan bilgiye nazaran, nafakayı yetersiz bulan bayan ile kusursuz olduğunu öne süren koca kararı istinaf etti.

Bölge Adliye Mahkemesi, davalı erkeğin cezaevinde hükümlü bulunduğu, yapılan araştırmada geliri ve mal varlığının bulunmadığı gerekçesiyle davacı bayanın yoksulluk nafakası talebinin reddine karar verdi. Karar davacı bayan tarafından temyiz edilince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

“DÜZENLİ GELİRİNİN OLMAMASI ONU YOKSULLUK YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEN KURTARMAZ”

Yargıtay kararında, davalı erkeğin cezaevinde tutuklu yahut hükümlü olmasının yoksulluk nafakası ile sorumlu tutulmasını engellemeyeceği vurgulandı.

Kararda şu sözlere yer verildi:

“Yoksulluk nafakası yükümlüsünün çalışmasına bedensel yahut ruhsal bir pürüzü bulunmadığı sürece, nizamlı bir gelirinin bulunmaması onu yoksulluk nafakası yükümlülüğünden kurtarmaz. Aksi fikir, yoksulluk nafakası alacaklısının haklarının ileriye dönük olarak kaybedilmesine sebep olur. Yoksulluk nafakası yükümlüsünün ekonomik durumu, lakin nafaka ölçüsünün belirlenmesinde dikkate alınır. Boşanmaya sebep olan olaylarda davacı bayanın kusursuz olduğu belirlenmiştir. Yaptırılan toplumsal ve ekonomik durum araştırmasından davacı bayanın çalışmadığı, sistemli ve kâfi gelirinin olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, Türk Uygar Kanunu’nun 175. unsuru kaideleri davacı bayan bakımından oluşmuştur. Davacı bayan faydasına yoksulluk nafakasına hükmedilmesi gerekirken, yazılı halde talebin reddi hakikat olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.”


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com