Ana Sayfa Dünya 20 Mart 2022 24 Görüntüleme

Ukraynalı mültecileri taşıyan otobüs kaza yaptı: 12 yaralı

Ukraynalı mültecileri Polonya’nın Przemysl kasabasından Finlandiya’ya götürmekte olan Silt 22 isimli yardım kuruluşunun kiraladığı otobüs Litvanya’nın Letonya sonuna yakın Raubonysta ile Skilinpamusista kasabaları ortasında trafik levhasına çarptıktan sonra yoldan çıkarak devrildi.

12 KİŞİ HAFİF HALDE YARALANDI

Otobüste bulunan bayan ve çocuklardan oluşan 53 mülteciden 12’si hafif biçimde yaralandı. Yaralılar etraftaki hastanelere kaldırılırken, kalan yolcular ise Salociai Kültür Merkezine götürüldü. Otobüsün Letonya üzerinden geçerek feribot ile Finlandiya’ya ulaşması bekleniyordu.

“GÜNLERDİR UYMUYORUZ”

Kaza anını anlatan bir yolcu, kaza anında ise yolcuların birçoklarının uyuduğunu söz ederek, “Günlerdir uyumuyoruz. Kaza anında uyuyakalmışım. Otobüs devrildiğinde kızımın çığlıkları ile uyandım. Gözlerimi açtığımda torunum yoktu. Kaza anında koltuktan düşüp koridordan sürücünün yanına sürüklenmiş olduğunu gördük. Neyse ki yaralanmamıştı” dedi.

“ŞOFÖRLER BİZİM DEĞİLDİ”

Kaza yapan otobüsün Finlandiya şirketi Cinsin Ojemiyes Oy’e ilişkin olduğu bildirilirken, otobüs şirketinin CEO’su Pasi Muurinen yaptığı açıklamada, “Silt 22 isimli yardım kuruluşu otobüsümüzü bizden kiraladı. Ukrayna’da savaştan kaçanlara yardım etmek istedik ve otobüsümüzü çok cüzi bir fiyata kiralık verdik. Bizden sürücü istemediler. Gönüllülerden 2 sürücü kulandılar. Otobüsün durumunu araştırıyoruz” dedi.

Kaza sırasında otobüsün süratli gitmediği ve kazanın nedeninin araştırıldığı aktarıldı. Mülteciler için Finlandiya’dan yeni bir otobüs beklendiği, yaralıların da hastaneden döndükten sonra Finlandiya’ya hareketin başlayacağı bildirildi.


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com