Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 2 Haziran 2022 19 Görüntüleme

Ukrayna-Rusya savaşının etkileri dünyaya yaylıdı

Dünya genelinde koronavirüs salgını ile başlayan tedarik zincirindeki kırılma ve ham hususa ulaşım zorlukları yaklaşık 1 ay evvel başlayan Ukrayna-Rusya savaşı ile doruğa çıktı.

Bölgede çatışma devam ederken dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı pozisyonundaki savaşan iki ülke birçok tahıl eserinin ihracatını yasakladı.

DÜNYADA BESİN KORUMACILIĞI HAKİM

Krizin başlamasıyla besin korumacılığı kapsamında bu ülkelere Macaristan, Arjantin, Endonezya üzere farklı alanlarda dünyaya eser ihraç eden ülkeler de kısıtlamalara ve yasaklamalara gitti.

Zincirleme bir tesir ile besine ve ham hususa ulaşım gün geçtikçe daha da güç hale gelmeye başladı.

AVRUPA’DAN BOŞ RAF KARELERİ

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya genelinde birçok ülkede marketlerde yağ ve un farları boş kaldı.

Birinci sorun Almanya, İspanya ve Belçika’da ortaya çıktı. Fransa ve İngiltere’nin de dahil olduğu bu ülkelerde büyük marketlerin yağ ve un farları başta olmak üzere ihracata dayalı birçok tahıl eserine ulaşmak zorlaştı.

UN VE YAĞDA SATIŞ KISITLAMASI

Belçika’da büyük marketler sonlu sayıdaki eserlere 2 paketlik satın lakin kotası getirdi.

Fransa Cumurbaşkanı Emmanuel Macron hususa ait açıklamasında global besin krizine dikkat çekerek krizin Fransa’yı daha derinden etkilemesi durumunda Fransız vatandaşlarına besin yardımı yapılacağını söyledi.

KÖRFEZ VE AFRİKA ÜLKELERİ GDA KRİZİNDE

Başka yandan Mısır, Tunus, Cezair, Lübnan üzere tahıl eserlerinde dışa bağımlı Körfez ve Kuzey Afrika ülklerinde de kriz önemli boyutlara ulaştı.

Lübnan’da son periyotta yaşanan siyasal ve güç krizlerine bu defa de besin krizi eklendi. Birebir formda Mısır’da da kendini gösteren tahıl krizi nedeniyle ek bütçe ayrıldı.

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE AÇLIĞI ARTIRACAK

Besin krizinden en çok etkilenen. ülkeler ise başka savaş ve çatışma bölgeleri…

Yemen başta olmak üzere global olarak yardım kuruluşları tarafından sağlanan besin takviyeleri ile besine ulaşabilen çatışma bölgelerindeki milyonlarca insan da bu krizden en derin formda etkileniyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Yemen’deki kelam konusu durumun açlığı daha berbata götürdüğünü açıkladı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com