Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 22 Mayıs 2022 19 Görüntüleme

UKOME yarın ulaşıma ek zam gündemiyle toplanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Uyum Merkezi (UKOME) toplantısı, yarın Çırpıcı Toplumsal Tesisleri’nde yapılacak.

ORTA ARTIRIM TEKLİFİ OYLANACAK

Toplantıda, akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle indirimli İstanbulkart ve toplu ulaşım fiyatlarına orta artırım teklifi oya sunulacak.

UKOME’nin 2021 Aralık ayı toplantısında, toplu taşıma fiyatlarına yüzde 36, servis fiyatlarına de yüzde 27 oranında artırım yapılmış, yeni fiyatlar 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti.

AKARYAKITA GELEN ARTIRIMLAR

Fakat ortadan geçen 3 ayda, akaryakıt fiyatlarında rekor artış yaşandı.

Motorinin litresi 21 lirayı geçti. Son 3 ayda akaryakıta yüzde 102, motorine yüzde 113, LPG’ye yüzde 29 artırım geldi.

İBB’nin ulaşımdan sorumlu bürokratlar ve İstanbul’daki toplu ulaşım esnafı, evvelki hafta bir ortaya gelerek taşıma fiyatlarına artırım taleplerini kıymetlendirdi.

Bu toplantıda esnaf, hükümetten hemen motorinde ÖTV ve KDV muafiyeti istemiş, UKOME’ye de yolcu fiyatlarına yüzde 50-65 ortasında ek artış yapılması talebiyle gitme kararı almıştı.

KDV VE ÖTV MUAFİYETİ

Bir basın açıklaması yapan İETT Genel Müdürü Alper Bilgili de “Toplu ulaşımda kullanılan akaryakıtın KDV’den ve ÖTV’den muaf tutulması tarafında devletimizden talebimiz var. Meslek örgütleriyle yapılan toplantıda bütün meslek kümeleri yüzde 50 ile yüzde 100 ortasında değişen oranlarda fiyat artışı talep etti. Belediye de bu taleplere kayıtsız kalamaz diye düşünüyorum.

“10 MİLYARLIK EK YÜK BİNDİ”

Akaryakıt fiyatları yüzde 150 zamlandı, gelirimiz yakıt sarfiyatını dahi karşılamıyor. Bu nedenle İBB bütçesine 10 milyarlık ek yük bindi. Belediyelerin dayanağıyla artık toplu ulaşım hizmeti vermek mümkün görünmüyor” açıklamasını yapmıştı.

İSTANBUL TOPLU ULAŞIM TARİFESİ

1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren artırımlı tarifeye nazaran, hala tam bilet 5,48, öğrenci bileti 2,66, öğretmen ve 60 yaş fiyatı 3,91 lira.

Tam aylık kart 430, alık öğrenci kartı 78, öğretmen ve 60 yaş aylık kartı ise 266 lira olarak uygulanıyor.

Metrobüste (tam uzun mesafe) 8,13 lira, öğrenci 2,66, öğretmen ve 60 yaş  4,46 lira.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com