Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 29 Mayıs 2022 17 Görüntüleme

Türkiye’ye tahliye edilen savaş mağduru tır şoförü toprağı öptü

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle çok sayıda insan mağdur oldu.

Ülkesine dönemeyip, günlerce Rus askerlerinin ataklarına karşı Ukrayna’da mahsur kalan tır sürücüleri, Dışişleri Bakanlığı koordinesinde Türkiye’ye tahliye ediliyor.

Haftalar sonra Türkiye’ye adım atan tır sürücüsü Yusuf Altınöz, ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşadı.

“RUS TANKININ TIRIMA VURDUĞUNU GÖRÜNCE İNİP, SAKLANIYORDUM”

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlattığında Ukrayna’da bulunduğunu ve güne bomba sesleriyle başladığını anlatan tır sürücüsü Altınöz, daima füze atıldığını, uçakların ve helikopterlerin yanından geçtiğini söz etti.

Apansız tırın sarsıldığını anlatan Altınöz, “Aynadan baktığımda Rus tankının tırıma vurduğunu gördüm. Çabucak tırdan inip saklanmaya çalıştım. Çok dehşet dolu anlar yaşadık. Rus askeri konvoyları daima yanımızdan geçiyordu, tırın altına saklanıyordum. Ailemiz de bizimle birlikte sıkıntı anlar yaşadı. Görüşmelerimizde gözyaşlarına boğuldular. Annemin birinci sefer bu kadar gözyaşı döktüğünü gördüm.” dedi.

“TIRI ÇEKİP, TOPRAĞI ÖPTÜM, ALLAH’A ŞÜKRETTİM”

Türkiye’ye ulaşmanın memnunluğunu yaşadığını anlatan tır sürücüsü Altınöz,“Türkiye’ye geldik çok şükür inançtayız. Vatanıma kavuştuğum için çok memnunum, heyecanlıyım ve sevinçliyim. Konuşurken ağlayacak üzere hissediyorum. Allah kimseyi vatanından etmesin. Kapıkule’den yurduma girince çabucak tırı kenara çekip toprağı öptüm. Diz üstü çöküp Allah’a şükür ettim. Türkiye’ye geldim Allah’tan öbür bir şey istemem artık.”dedi.

“DEVLETİMİZ ÜLKEMİZE GELMEMİZE VESİLE OLDU”

Tır sürücüsü Altınöz’ün yanında bulunan Ukrayna’da şiddetli günleri birlikte geçiren diğer bir tır sürücüsü Yahya Biler de, Ukrayna’da haftalarca süren endişe dolu anları anlattı.

Güne bomba sesleriyle uyandıklarını anlatan Biler, daima tırın altına yahut en yakın ormanlık alana saklandıklarını söz etti.

Günlerce savaşın ortasında kaldıklarını söyleyen Biler, “Daha sonra bir köye sığınıp orada saklanmaya başladık. Öteki bir bölgeye giderken bir küme Rus askeri bize hakikat siper alıp bizi durdurdu. Hepsi mevzilere geçip nişan aldı. Bizi tırlardan indirip diz çöktürdüler. Biz tekrar geri döndük. Dışişleri Bakanlığımızla görüşmeler sağladık çok şükür konsolosluklar aracılığıyla ülkemize döndük. Çok şükür oradan kurtulduk. Devletimiz ülkemize gelmemize vesile oldu.”açıklamasında bulundu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com