Ana Sayfa Yaşam 11 Nisan 2022 28 Görüntüleme

Türkiye’nin tek tekerlekli sandalye kadın basketbol takımı: Lotus Engelliler

Tekerlekli Sandalye Basketbol 3. Ligi’nde yer alan başşehir grubunun oyuncularının tamamı bayan atletlerden oluşuyor. Engelli bayanların meskenlerinden çıkarak spor yapmalarını misyon edinen “Lotus Çiçekleri”, çoğunluğu erkek atletlerden oluşan ekiplere karşı gayret ediyor.

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Liglerinde büsbütün bayanlardan oluşan tek grup Lotus, oynadığı 7 maçın 3’ünden alandan galibiyetle ayrılmayı başardı.

LİDER İNAL: “HEDEFİMİZ, ENGELLİ BAYANLARI DIŞARI ÇIKARABİLMEK”

Kulüp lideri Garip İnal ve antrenör Ali Arda Öztürk, grubun misyonuna ait açıklamalarda bulundu.

Ankara’daki engelli bayanlara davette bulunan İnal, “Bu sporu yapmaları için davette bulunuyorum. En büyük amacımız, daha çok engelli bayanı meskenden çıkarabilmek.” dedi.

Gerekirse ikinci bayan basketbol grubunu kurabileceklerini söyleyen İnal, “Tamamı bayan atletlerden oluşan Türkiye’de tek, Avrupa’da ikinci tekerlekli sandalye basketbol kulübüyüz.” sözünü kullandı.

ERKEK GRUPLARLA UĞRAŞ EDİYORLAR

Lotus Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Antrenörü Ali Arda Öztürk, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna ilişkin 4 ligde yaklaşık 60 ekibin çaba ettiğinin bilgisini verdi.

“Bizim branşımız karma oynandığı için her kadroda 1-2 bayan atlet vazife alıyor.” diyen Öztürk, “Ama biz kulüp olarak Bayan Ulusal Takımı’mızın daha düzgün bir altyapıya ulaşabilmesi için bu türlü bir misyon üstlendik. Lotus Engelliler Spor Kulübü olarak tamamı bayanlardan oluşan bir grup kurduk. Bu grup ligde erkek ekiplerle çaba ediyor.” biçiminde görüş belirtti.

ÖNCELİK BAYAN SPORTMENLERİN GELİŞİMİNE KATKI

Öztürk, 3. Lig A Kümesi’nde yer aldıklarını hatırlatarak, “Şu ana kadar 3 galibiyet, 4 yenilgi aldık. Biz genel olarak skorboarda bakmadan bayan sportmenlerin gelişimine katkı sağlayıp sonra rekabet kademesine geçeceğiz. Geri bildirimlerden çok memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com