Türkiye’deki Kripto Para Yatırımcıları Dikkat! Her Şeyinizi Kaybedebilirsiniz

Türk Lirası neredeyse her geçen gün değer kaybediyor. Bu noktada insanların maddi kaybın önüne geçmek ve enflasyonla mücadele edebilmek için parasını bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Pek çok kişi bunu parasını faize yatırarak, dolar ya da altın alarak yapsa da bazı insanlar çok daha modern bir yatırım aracı olan dijital varlıkları tercih ediyor. Ancak bu da başka sorunları beraberinde getiriyor. Güvenlik ise bu sorunların en büyüğü. “Kripto paralar güvenli mi?” sorusunu eminiz ki siz bile kendi kendinize sormuşsunuzdur. Her ne kadar bu sorunun cevabı şüpheli olsa da “evet” olsa da son ortaya çıkan bir skandal, her şeyinizi kaybetmenin ne kadar kolay olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

“Kripto Paralar Güvenli Mi?” Tartışmaları Alevlendi! Her Şeyinizi Böyle Kaybedebilirsiniz

Türkiye, dünya üzerinde kripto para teknolojisine en ilgili ülkelerden biri. Ülkemizde hem yatırımcı hem de borsa sayısı oldukça fazla. Elbette ki bu durum sosyal medyaya da yansıyor. Günümüzde Twitter (X) gibi platformlarda kripto para hakkında tecrübelerini aktaran pek çok insan var. Onlardan biri de 250 bin takipçisi bulunan Coin Mühendisi hesabı. Ancak hesabın sahibi son yaşadığı olayla “Kripto paralar güvenli mi?” tartışmalarını bir kez daha alevlendirdi.

Coin Mühendisi’nin Twitter paylaşımına göre biri yada birileri, kendisinin SIM kartını kopyalayarak telefon numarasını çaldı. Hemen ardından çeşitli kripto para platformlarındaki hesaplarına erişerek şifreleri değiştirdiler. Sonrasında ise tahmin edebileceğiniz üzere kabus. Ne yazık ki fenomen yatırımcı yaşadığı kabusu “Hayattaki tüm paramı kaybettim, lütfen yardım edin yetkili kimse hattımı değiştirdiler her şeyim gitti.” sözleriyle tanımladı.

Ne yazık ki hızlı alınamayan aksiyon, bu senaryoda bir servete mal oldu. Asıl merak edilen ise bunun nasıl yaşandığı. Ne yazık ki “Kripto paralar güvenli mi? sorusundan önce çok daha ciddi sorunlarımız var. Türkiye dijital dönüşümünü oldukça hızlı yapan bir ülke.

Kripto para hırsızlığı yatırımlarınız güvende mi

Ancak o dijital dönüşümle sanal ortama aktarılan bilgileri koruma konusunda aynı başarıyla ulaşılması söz konusu değil. Hatta birinin tüm kişisel bilgileri sadece ad-soyad ile Telegram botları tarafından bile bulunabiliyor. Yetkililerin buna nasıl çözüm bulacağı ise belirsiz.

Elbette ki kişisel önlemler almanız da mümkün. Örneğin yatırım yapmak için kişisel bilgiler değiştirildikten sonra 24 saat işlem yapılmasını engelleyen platformlarla çalışmaya özen gösterebilirsiniz.Teknoloji Haberleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*