Ana Sayfa Ekonomi 25 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Türk çayı ihracattan 2 ayda 3 milyon dolar kazandırdı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lideri Saffet Kalyoncu, Ocak-Şubat 2022’de Birleşik Krallık, Almanya ve KKTC başta olmak üzere 70 ülkeye çay ihraç edildiğini söyledi.

Türkiye’nin yılın 2 aylık devrinde 1.042 tonluk çay dış satımı olduğunu belirten Kalyoncu, kelam konusu satıştan 3 milyon 40 bin 290 dolar kar sağlandığını aktardı.

ÇAY İHRACATININ YÜZDE 19’U RİZE’DEN

Kalyoncu, ülke çay ihracatının yüzde 19’unun Rize’den gerçekleştirildiğine işaret ederek, “Rize’den ocak-şubat devrinde Belçika, Hollanda ve KKTC başta olmak üzere 12 ülkeye 295 ton çay ihraç edildi. Kelam konusu ihracattan da 574 bin 569 dolar kazanıldı.” diye konuştu.

“ÇAY İHRACATINDAN BEKLENTİMİZ YÜKSEK”

Çay ihracatından beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Kalyoncu, şunları kaydetti:

“2022 yılına uygun bir başlangıç yapan çay ihracatımızın önümüzdeki periyotta de artış trendini sürdüreceğine inanıyoruz. Bilhassa pandemi tesirinin kıymetli ölçüde yurt dışı piyasalardan kalkmış olması, turizmin hareketlenecek olması, halka açık alanların faaliyete her geçen gün geçmeye başlaması çay tüketimini artıracağından bu gelişmelere bağlı çay ihracatının da artacağından ümitliyiz.”


Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com