Ana Sayfa Magazin 10 Nisan 2022 27 Görüntüleme

Tuba Ünsal: Namaz kılmaya başladım, eskiden bunu açıklamaya çekinirdim

Hastalığı nedeniyle sıkıntı günleri geride bırakan model ve oyuncu Tuba Ünsal, Şamdan Plus mecmuasına röportaj verdi.

Tuba Ünsal “Hayatta sizin için de her şey daima çok yolunda gitmemiştir herhalde, ortada takıldığınız anlar da olmuştur o denli değil mi? Bu türlü anlarda nelerden güç aldınız?” sorusuna verdiği cevapla gündem oldu.

“BABAANNEM KARA ÇARŞAFLI BİR MÜSLÜMAN İDİ”

Çok dindar bi aileden geldiğini söyleyen Ünsal, “Dua ederim. Küçükken çok dindar bir ailenin parçasıydım, babaannem kara çarşaflı bir Müslüman idi. Babaanem Sare’yle dayanılmaz bir alakam vardı. Kızıma onun ismini koyarken dua ettim, ruhu ona üflensin, onun üzere merhametli biri olsun diye. Onun sayesinde namaz kılmayı, dua okumayı ve ibadet etmeyi öğrenmiştim. Sonra dinin çağdaş toplumdaki tabuları ve üzerindeki baskıyla bir anda kendimi meditasyon yaparken, anlamadığım lisanda Sanskritçe mantralar dinlerken buldum. Sonra aslında ‘kolektif dua’ diye bir şey olduğunu keşfettim, yani bu topraklarda herkesin ortak ettiği duanın titreşiminin mucizelerini gördüm.” dedi.

“TEKRAR DUA VE NAMAZA BAŞLADIM, YOGADAKİ ETKİYİ YARATIYOR”

Ünsal, namaz kılmaya ve dua etmeye tekrar başladığını belirterek, “Şimdi tekrar dua etmeye başladım. Sabah namazına da başladım. Secde etmenin kan akışıyla birlikte hipofiz bezi üzerinde dayanılmaz olumlu bir tesiri var. Yogadaki balasana pozu ve secde etmek birebir etkiyi yaratıyor. İkisinin de söz karşılığı “Boyun eğmek, teslim olmak.” Dini vecibeleri yerine getirmek için bütüncül bir hayat değişimine giremiyorsam da kendime uygun geleni seçmekte özgürüm.” tabirlerini kullandı.

“ESKİDEN NAMAZ KILDIĞIMI SÖYLEMEYE ÇEKİNİRDİM”

Namaz kıldığı devirlerde bunu söylemeye çekindiğini tabir eden Tuba Ünsal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Evvelden namaz kıldığımı söylemeye çekinirdim zira bizim toplumumuzda din büyük bir tabu ve modernleştirilemez üzere algılanıyor. Çabucak hayatınızın geri kalanıyla eleştiriliyorsunuz. Namaz kılan başını kapatmak zorunda, alkollü ortamda da olamaz üzere. Bunlar keskin tabular. İşin özü hayatla başa çıkmak için maneviyatımı güçlendiriyorum.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com