Ana Sayfa Gündem 24 Nisan 2022 20 Görüntüleme

Trabzon’da heyelanı önlemek için toprağa naylon serdiler

Trabzon’daki Fatih Mahallesi’nde, evvelki gün öğlen saatlerinde, 5’er katlı 5 bloktan oluşan Çiçek Apartmanları Sitesi’nin art bahçesinde, kar yağışı sonrası toprağın yumuşamasıyla heyelan meydana geldi.

Toprak kaymasıyla istinat duvarının bir kısmı çöktü. Yakın etraf yerde ve site etrafındaki duvarda çatlaklar oluştu.

İhbarla bölgeye gelen Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), polis ve zabıta takımları, güvenlik tedbiri aldı. Önlem hedefli sitenin C ve D bloklarındaki 20 daire, tahliye edildi. Bina sakinlerinin bir kısmı akrabalarının yanına giderken, bir kısmı da otellere yerleştirildi.

POLİS NÖBETİ

Mühürlenen binaların önünde polis takımları de nöbet tutmaya başladı. Takımlar, emniyet şeridi çekilen sitenin apartman ve bahçe girişine müsaade vermedi. AFAD, belediye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü takımları de bölgede teknik inceleme başlattı.

Riskli alandan örnekleri alınan binalarla ilgili teknik rapor hazırlanacağı belirtildi. Binalarla ilgili kararın, raporun akabinde verileceği öğrenildi. Sitenin bazı sakinleri de yağış sonrası mümkün toprak kaymasına karşı zemine naylon sererek önlem alındı.

“BÜYÜK KORKU YAŞADIK”

Boşaltılan binada kardeşinin oturduğunu belirten Şenol Küçük, “Zeminde kaymalar meydana gelmiş fakat sebebini bilmiyoruz. Polis takımları, boşaltılan binaların önünde nöbet tutuyor. Vatandaşların bir kısmı otellere yerleştirildi bir kısmı da aile, eş, dost, akrabanın meskenine gitti. Benim kardeşim bu binada oturuyor. O da benim meskenime geldi. Akıbetlerinin ne olacağını biz de bilmiyoruz.” diye konuştu.

“NAYLONLU TEDBİR NE KADAR YARAR SAĞLAR BİLMİYORUZ”

Büyük korku yaşadıklarını belirten ​Yusuf Bıyık ise “Bahçe alanı bir anda koptu gitti, biz de büyük bir dehşet yaşadık. Takımlar geldi, binaları boşalttı. Binalara giriş-çıkış muhakkak yaşanmıyor. Görüşmeler ve incelemeler başlatıldı. Birçok kişi akrabalarına birçok kişi de valilik tarafından otellere yerleştirildi. Çoluk çocuk herkes perişan halde. Çocuklar okullarına gidemiyor. Burada gerekli önlemleri alıp, binaları tekrar kullanıma açacaklarını duyduk. Naylonlu tedbir aldılar, ne kadar yarar sağlar; bilmiyoruz.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com