Ana Sayfa Gündem 6 Mayıs 2022 23 Görüntüleme

Trabzon’da dev kayaların düştüğü sitedeki vatandaşlar, önlem alınmasını istedi

Trabzon’da, Erdoğdu Mahallesi’ndeki 10 katlı 2 apartmanın bulunduğu Duru Sitesi’nin art yamacında 19 Mart’ta yağış sonrası heyelan nedeniyle dik yamaçtan kopan kayalar, sitenin bahçesine düştü.

İrili ufaklı taş ve toprakla birlikte tonlarca yükteki 2 kaya, site önünde park halindeki 3 arabaya hasar verdi.

MR randevusu için meskenlerinden çıkan ailenin, kayaların altında kalmaktan 35 saniyeyle kurtulduğu belirtildi.

İhbarla adrese gelen devriye vazifesindeki bekçiler ve polis grupları, site bahçesine şerit çekip güvenlik tedbiri aldı. Heyelan anı sitenin güvenlik kamerasına yansıdı.

TEDBİR İÇİN TALPTE BULUNULDUĞU ÖĞRENİLDİ

Site idaresi ve bölgede yaşayan vatandaşlar, son 22 yılda yamaç için birçok dilekçe sunmalarına karşın ilgililerce tedbir alınmadığını söylerken, sitenin üst kısmındaki apartman sahibinin de belediyeye dilekçe verip, yamaç için tedbir talebinde bulunduğu öğrenildi.

“EVLERİMİZE GİREMEZ OLDUK”

Sitede yaşayanlardan kimileri konutunu terk etti. Kimi vatandaşlar da yamaca bakan odalarını kilitleyip tedbir aldı. Tasa ve dehşetle yaşadıklarını söz eden sitedekiler, bölgede kapsamlı tedbirlerin alınmasını istedi.

Kayaların şimdi kaldırılmadığı sitede yaşayan Abdullah Baki, “Evlerimize giremez olduk fakat mecbur, kalacak yerimiz yok, girmek zorunda kalıyoruz. Lakin nasıl yatıyoruz, nasıl kalkıyoruz Allah biliyor. Kimse gelip kayaları bile bu alandan almadı. Aslında yıllardır üstteki yamaçtan taş ve toprak modülleri koparak konutlarımıza geliyor, duvarlarımıza camlarımıza vuruyordu. Yetkili makamlara tekraren dilekçe verdik fakat ilgilenen olmadı. Hala daha bir süreç yapan, tedbir alan yok. Yatak odalarımız yamacın olduğu tarafta, boşaltmak zorunda kaldık. Mecbur kalmadıkça yamaç tarafındaki odalara girmiyoruz. Tedbir alınsın istiyoruz.” dedi.

“5 AYLIK BEBEĞİM VAR ENDİŞE İÇİNDE BURADA YAŞAMAK ZORUNDA KALIYORUM”

Sitedeki Şeyda Velioğlu, “Yatak odamla, çocuk odası yamacın bulunduğu tarafa bakıyor. O odaları kilitledim, kullanmıyorum. Şu an oturduğum odada hem uyuyorum, hem oturuyorum. 5 aylık bebeğim var dehşet içinde burada yaşamak zorunda kalıyorum. Cuma gününden beri kimsenin gelip gittiği yok. Daha evvel de bu cins olaylar yaşandı, hatta komşumuzun balkonu kırıldı. Biz uyurken odamızın bulunduğu tarafa gelmiş olsaydı kaya, bizim şu anda hayatta olma ihtimalimiz yoktu. İlla cana mı gelmesi gerekiyor? Ah ile vah hiçbir vakit yarar etmiyor. Bir an evvel tedbir alınması gerekiyor.” dedi.

“YILLARDIR BUNUN ÇABASINI VERİYORUZ”

Münür Abdullah Sarı ise, “Sürekli kayalar düşüyor. Yıllardır bunun çabasını veriyoruz. Artık de dev kayalar koptu geldi. Eşim kanser hastası tedavi alıyor; konutumu terk edemiyorum. Fakat 10 yaşındaki çocuğumu babaannesinin yanına göndermek zorunda kaldım. Çok etkilendi bu olaydan, çok korktu. Biz de çok korkuyoruz.” diye konuştu.

“35 SANİYEYLE KURTULAN BİR AİLEYİZ”

Kayaların altında kalmaktan saniyelerle Funda Taş ise, “Çocuklarımız endişe içinde. Odalarında yatmıyorlar. Her seste ‘anne tekrar kaya mı geldi’ diye soruyorlar. 35 saniyeyle kurtulan bir aileyiz. İkinci bir talihimiz olmayabilir. Bu alan bizim çocuklarımızın oyun oynadığı bir alan. Çocuklarımız korkuyorlar.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com