Tehlike her geçen gün büyüyor! Uyuz salgını için alarma geçildi! Temas ile bulaşıyor! Bu belirtiler varsa…


Uyuz vakalarında son yılların en yüksek rakamlarına ulaşılmaya başladı. Tıpkı Covid – 19 salgınında olduğu gibi temas ise uyuzun bulaşmasında en temel faktörlerden biri. Giderek artan uyuz salgınına karşı korunmak ise oldukça önemli.

Şiddetli kaşıntı ile ortaya çıkan uyuz hastalığı birçok farklı belirti gösteriyor. Uzmanlar ise uyuz hastalığına karşı vatandaşları uyarıyor. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve toplum sağlığını da riske atan uyuza karşı alınması gereken önlemler ve uyuzun belirtileri ise merak ediliyor.

GECE KAŞINTILARI EN BÜYÜK BELİRTİSİ!

Uyuz vakalarının artmasının ardından uzmanlar uyuz hastalığı hakkında vatandaşları uyarmaya devam ediyor. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tosun, Mynet’e önemli açıklamalarda bulundu.

Uyuz hastalığının parazitsel bir deri hastalığını ifade eden Tosun, son 4,5 yıldır son dönemde her gün polikliniklere uyuz vakalarının arttığı ifade ediliyor. Uyuz hastalığının en temel belirtisinin ise gece kaşıntıları olduğu ifade ediliyor.

UYUZ HASTALIĞININ BELİRİTLERİ NELER?

Gece uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir kaşıntıya neden olduğu aktarılan uyuzun birçok belirtisi bulunuyor. El ve parmak arası, el ve ayak bilekleri, karın bölgesi, erkeklerde genital bölge ve kadınlarda meme başı gibi alanlarda bu parazitlerin tutunduğu ifade ediliyor.

Uyuz hastalığının öne çıkan belirtilerinden bir diğer ise ciltte ince tüneller ve kabarcıklar görülmesidir. Kaşıntı genelde gece artar. İnsan cildinde yaşayan sarcoptes scabiei adlı mikroskobik parazitin neden olduğu bu rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir.

KİŞİDEN KİŞİYE TEMAS İLE BULAŞIYOR!

Hastaların çoğu zaman uyuz hastalığını kabullenmediğine dikkat çeken Tosun, hasta uyumunun burada önemli olduğuna dikkat çekiyor. Temas ile bulaşan bir hastalık olması nedeniyle özellikle ortak kullanılan eşyalara karşı dikkatli olunması gerektiği ifade ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*