Ana Sayfa Dünya 28 Mayıs 2022 22 Görüntüleme

Tayvan: Taiping’i silahlandırmayacağız

Asya’da Çin ile Tayvan ortasındaki tansiyon devam ediyor.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-Cheng, Güney Çin denizindeki Taiping Adası’nın durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Chiu, Tayvan’ın adayı silahlandırmayacaklarını belirterek, Tayvan Yasama Meclisi’ne durum hakkında açıklama yaptığını ve bölgedeki Çin faaliyetlerini takip ettiklerini duyurdu.

“ÇİN TEHDİDİNE KARŞI TEYAKKUZ HALİNDEYİZ”

Çin’in askeri faaliyetlerinin arttığını lisana getiren Chiu, Filipinler ve Vietnam’ın da Güney Çin denizinde hak sav ettiklerini ve bu nedenle bölgede Çin tehdidine karşı daima teyakkuzda olduklarını lisana getirdi.

Bahse ait yapılan tenkitlere karşılık veren Chiu, Tayvan’ın adayı silahlandırdığına dair söylentilerin palavra olduğunu ve Tayvan Kıyı Savunma ve Savunma Bakanlığı’nın adada üsse sahip olmadığını da kelamlarına ekledi.

ABD: ÇİN YAPAY ADALARI SİLAHLANDIRDI

ABD’nin Hint-Pasifik Komutanlığı Kumandanı Amiral John Aquilino, yaptığı açıklamada, Pekin idaresinin bölgede yer alan yapay adalara hava araçları için hangar inşa ettiğini ve buna ek olarak cephanelik, radar sistemleri ve öteki askeri tesisler oluşturduğunu belirtti.

Aquilino, Mischief Reef, Subi Reef ve Fiery Cross isimli adalarda askeri altyapının tamamlanmak üzere olduğunun altını çizdi.


SPRATLY ADALAR TOPLULUĞUNUN EN BÜYÜĞÜ

Bin 400 metre uzunlukta ve 402 metre genişliğinde olan Taiping Adası, birebir vakitte Itu Aba olarak da biliniyor.

Çin’in güneydoğusunda bulunan Hainan Adası’ndan 1870 yılında gelen balıkçıların kullandığı ada, sonraki devirde çok defa el değiştirmesi açısından stratejik bir değere sahip.

Japonların, 1938’de Fransızlardan aldığı ve Tayvan’a uzaklığı bin 500 kilometreden fazla olan ada, 1945’te Çin’e idaresine geri verilmişti.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com