Ana Sayfa Dünya 9 Nisan 2022 17 Görüntüleme

Tayvan Başkanlık Sarayı: Çin’in barışa destek olması lazım

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali birçok ülkeden yansılara neden olurken Tayvan hükümetinden, Çin’e barışa takviye olma daveti geldi.

Tayvan Başkanlık Sarayı Sözcüsü Xavier Chang yaptığı açıklamada birinci olarak, İndo-Pasifik bölgesindeki barışın sağlanması için Çin’e vazife düştüğünü ve Tayvan boğazı başta olmak üzere, İndo-Pasifik bölgesindeki barış ve istikrarın tüm bölge ülkelerinin sorumluluğu altında olduğunu kaydetti.

BIDEN TAYVAN BOĞAZI’NIN DEĞERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Chang, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile görüşmesinde Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara dikkat çektiğini ve Biden’ın bunun ne kadar değerli bir mevzu olduğunu vurguladığını söz etti.

“ÇİN UKRAYNA’DA BARIŞ İÇİN DAHA FAZLA EFOR SARFETMELİ”

Ayrıyeten Çin’i, Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı olan memleketler arası topluluğa katılmaya davet eden Sözcü Chang, Çin’in Ukrayna’da barışın sağlanması için daha fazla efor sarf ederek çatışmanın barışçıl biçimde sonlanması için sorumluluk alması gerektiğinin değerine dikkat çekti.

Chang son olarak, Tayvan’ın başta ABD olmak üzere kendisiyle tıpkı fikirde olan ülkelerle birlikte barış ve istikrar için çalışacağını ve Ukrayna’ya yardıma devam edeceğini kaydetti.


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com