Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2022 21 Görüntüleme

Tarımda ‘pozitif ayrımcılık’ adımları hızlandı

Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan süreç besin arzındaki sorunları gündeme getirdi.

Birçok ülke tarım siyasetlerini gözden geçirdi.

Hububat, ayçiçeği yağı üzere tarım eserlerinin fiyatlarında savaşla yaşanan artışlar, tarım siyasetlerindeki ulusal atılımların öne çekti.

BİRTAKIM ESERLERİN GÜMRÜK VERGİSİ SIFIRLANDI

Bu süreçte alınan önlemler kapsamında, yağlı tohum ve bitkisel yağ tedarikinde sorun yaşanmaması ve fiyat istikrarının sağlanması maksadıyla kanola, aspir, mısır, soya ve palm yağlarında gümrük vergisi 30 Haziran’a kadar sıfırlandı.

TESİSLERİN KURULMASI DESTEKLENDİ

Atıl yerlerde, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi, kurutma yahut sürece tesisleri kurulması, sağlanan hibelerle desteklenecek. Yatırım hususlarına nazaran hibe oranları, proje toplam bedelinin azami yüzde 75’i olarak uygulanacak.

AYÇİÇEK ÜRETİMİNE 4 VİLAYETTE 7 BÖLGE DAHİL EDİLDİ

Ayçiçeği üretiminde 4 vilayette 7 bölgeye daha takviye verilecek. Buğday, arpa, çavdar yulaf ve tritikalede bir kereye mahsus dekara 50 lira ek girdi dayanağı ödenecek.

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DAYANAK BEDELLERİ AÇIKLANDI

2022 yılı sertifikalı tohum kullanım takviyesi, dekara arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltiğe 24 lira, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya 30 lira, patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira, yer fıstığına 17 lira olarak ödenecek.

Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) Lideri Gülfem Eren, mevzuya ait değerlendirmesinde, son iki yıldır salgın nedeniyle besine talebin artması ve lojistikte problemlere bağlı olarak dünyada besin fiyatlarının yükseldiğini söyledi.

TAHIL PİYASALARI OLUMSUZ ETKİLENDİ

Rusya-Ukrayna savaşının tahıl piyasalarını olumsuz etkilediğinin altını çizen Eren, “Bu gelişmeler ışığında arz güvenliğinin sağlanması, besin fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve üretimin teşvik edilerek yeterlilik oranımızın artırılmasına yönelik önlemleri olumlu karşılamakla birlikte üretimin artırılmasına yönelik daha kapsamlı önlemlerin alınması gerektiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“2022 YILI İÇİNDE ÖDENECEK OLMASINI DEĞERLİ BULUYORUZ”

Ulusal Hububat Kurulu (UHK) Lideri Özkan Taşpınar da savaşın akabinde açıklanan takviyelerin üretici için çok manalı olduğunun altını çizerek, “Bu desteklemelerin 2022 yılı içinde ödenecek olmasını da ayrıyeten kıymetli buluyoruz.” sözünü kullandı.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com