Tam 1.2 Terabit! Huawei, Dünyanın En Hızlı İnternet Bağlantısıyla Rekor Kırdı!

Hiç evinizde otururken acaba “internet hızım ne kadar?” diye düşündünüz mü? Elbette ki bu sorunun cevabını bulmak kolay. Örneğin size “100 Mbps’ye kadar, sınırsız, fiber” gibi yalanlar söylemesi için internet servis sağlayıcınızı arayabilirsiniz. Ya da gerçek internet hızınızı ölçmek için “Fast” gibi sitelerden yardım alabilirsiniz. Ancak biz 2023’te hala internet hızı, altyapı ve port sorunları gibi şeylerle uğraşırken dünya bambaşka bir noktaya ilerliyor. Örneğin Huawei, Çin’de saniyede 1.2 Terabit hıza ulaşan dünyanın en hızlı internet bağlantısını kurmayı başardı.

Huawei ve China Mobile, Dünyanın En Hızlı İnternet Bağlantısıyla Rekor Kırdı!

Pek çoğumuzun akıllı telefon, laptop ve kulaklık gibi tüketici elektroniği ürünleriyle tanıdığı Huawei, aslında telekomünikasyon teknolojileri konusunda da lider bir firma. Şirket Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede internet altyapı ekipmanları üretiyor. Hatta ABD ile sorun yaşadığı alanlardan biri de 5G altyapı teknolojileri. Şimdi ise Huawei dünyanın en hızlı internet bağlantısı ile rekor kırdı.

Huawei dünyanın en hızlı interneti

Bu proje için Çin’in en büyük operatör sağlayıcısı China Mobile ile iş birliği yapan şirket, 3.000 kilometrelik bir internet ağı oluşturdu. Birlikte bu ağ üzerinde çeşitli testler yapan Huawei ve China Mobile, 1.2 Terabit hıza ulaşmayı başardı. Peki bu hız tam olarak ne anlam ifade ediyor.

Her na kadar ABD ve Japonya gibi ülkelerde 10 gigabit hıza ulaşabildiğiniz kısıtlı bölgeler olsa da dünyada en yaygın yüksek internet hızı 1 Gigabit. Ki bu bile çoğu ülkede ve çoğu bölgede ulaşılabilir bir hız değil. 1.2 Terabit ise hepimizin arzu ettiği bu internetten tam 1200 kat daha hızlı.

Bu internet bağlantısı sayesinde 100 GB dosya boyutuna sahip oyunları bile saniyeler içerisinde indirebilir, donma ve kasma gibi sorunları hayatınızdan tamamen çıkarabilirsiniz. Elbette ki bu hızlara son kullanıcının ne zaman ulaşacağına dair bir bilgi yok. Yani biz şimdilik mevcut hızlarımızla yetinmek zorundayız.

Teknoloji Haberleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*