Su, yemekten önce mi sonra mı içilir? Yemek sırasında içilen su…


Su, sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken bir içecektir. Gün içerisinde en az 2 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak suyun sadece tüketim miktarı değil ne zaman tüketileceği önemlidir. Özellikle yemeklerden önce ve sonra ne zaman su tüketildiğine dikkat edilmelidir.

Suyun yanlış zamanda tüketilmesi halinde midede şişkinlik, mide hacminde genişleme ve daha çok besin tüketimi gibi sorunlar meydana gelir. Bu tür sorunlar yaşamamak için hekimlerin tavsiye ettiği zaman dilimlerinde su içilmelidir.

YEMEKTEN 30 DAKİKA ÖNCE SU İÇİLMELİ

Uzmanlar, yemekten 30 dakika önce su içilmesini öneriyor. Yemekten 30 dakika önce su içilmesi halinde sindirim problemleri azalır. Aynı zamanda fazla kalori alımı önlenir. Yemeklerden 30 dakika önce su içmek, reflü oluşumunu engeller. Ayrıca mide hacminin yükselmesini önler.

Yemek sırasında içilen su ise mide hacminin artmasına yol açar. Bu nedenle daha fazla su tüketimi söz konusu olur. Yemeklerden sonra su içmek için de 30 dakika beklenmelidir. Böylece gıdalar daha kolay bir şekilde emilir.

HER GÜN NE KADAR SU İÇİLİR?

Her gün içilecek su miktarı en az 2 litre olmalıdır. Ancak spor yapanlar ve günlük hareketi fazla olanlar, su miktarını artırmalıdır. Yaz aylarında daha fazla su içilmesi gerekir. Su tüketiminin yeteri miktarda olmaması halinde halsizlik, baş ağrısı gibi problemler yaşanır. Bu nedenle günlük su tüketimine dikkat edilmelidir.

Su miktarını güne homojen biçimde yaymak gerekir. Aynı anda aşırı su tüketilmemelidir. Bunun yerine saat başı bir ya da iki bardak su tüketilebilir. Suyu hızlı bir şekilde içmemek ve yudum yudum tüketmekte fayda vardır. Bu sayede midede aşırı bir yük oluşmaz. Su gibi ayran, bitki çayı gibi farklı içeceklerle de sıvı ihtiyacı karşılanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*