Ana Sayfa Spor 20 Nisan 2022 20 Görüntüleme

Stefan Kuntz, Portekiz maçı öncesi konuştu

A Ulusal Futbol Ekibi Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off çeşidi yarı final maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Ulusal Ekipler Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Stefan Kuntz, 24 Mart Perşembe günü deplasmanda Portekiz ile oynanacak karşılaşma hakkında, “Maça hazırız. Çok manşetlere çıkacak, argümanlı bildiriler veren biri değilim. Lakin şunu söylemek istiyorum, Portekiz müsabakasında çok güzel performans ortaya koyacağız. Türk halkının gurur duyacağı, kazanma azmimizi göreceği, coşkuyla destekleyeceği bir performans ortaya koyacağımızı söylemek istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“ENES ÜNAL ÇOK FORMDA”

Kuntz, “Enes Ünal çok formda, Burak Yılmaz da çok tecrübeli. Forvette tercihiniz nasıl olacak?” sorusuna, “Enes’in ufak bir sakatlığı vardı. MR’a girmesi gerekti. Neyse ki çok kıymetli bir durumu yok. Bahsettiğiniz durumu yaşamak bizi zorluyor fakat her vakit rekabet güzeldir. Duruma nazaran bakacağız. (Gülerek) Tahminen ikisi birden oynayabilir.” cevabını verdi.

Portekiz maçıyla ilgili tüm tahlilleri yaptıklarını belirten Alman teknik adam, “Rakibin güçlü ve zayıf istikametlerine baktık. Yalnızca kaybettikleri Sırbistan değil, kümedeki başka maçlarını da tahlil ettik. Rakibi tanıyoruz ancak asıl bizim ne yapacağımız değer taşıyor. En âlâ performansımızı nasıl sergileyeceğimiz, en çok fırsatı hangi formda yakalayabileceğimiz ve en yüksek öz inançla nasıl oynayacağımız üzerine düşünüyoruz. Bizim taktiklerimiz bu fikirlere bağlı olacak.” formunda konuştu.

“ASIL NİYETİMİZ RONALDO’NUN BİREBİR KALMASINI ENGELLEYECEK TAKTİKLERİ BULMAK”

“Rakibin yıldızı dünya futbol tarihinin de en golcü oyuncusu olan Ronaldo. Merih (Demiral) onu düzgün tanıyor. Adam adama oynaması üzere bir fikriniz var mı?” sorusunu Alman teknik adam, “Ronaldo’yu adam adama markajla engellemek bir niyet lakin bizim niyetimiz daha çok kadro savunmasıyla ilgili. Ronaldo’ya pas atılacak alternatifleri kapatmak, onun birebir kalmasını engelleyecek taktikleri bulmak asıl niyetimiz.” formunda yanıtladı.

ADAY TAKIM AÇIKLAMASI

Stefan Kuntz, aday takıma davet ettikleri oyuncularla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Açıkladığımız oyunculardan Dorukhan (Toköz) ve Yunus’un (Akgün), Barış (Alper Yılmaz) ve Yusuf’tan (Sarı) performans olarak daha önde olduklarını gördük. Bu oyuncuları tercih ettik. Forvette de ortamızda düşündüğümüz Umut (Bozok) ve Deniz Undav konusu vardı. Bu bizi biraz düşündürdü ancak sonuçta Türkiye’de olduğu ve Harika Lig gol krallığı yarışında ikinci sırada yer aldığı için tercihimizi Umut’tan yana kullandık. Enes’in (Ünal) de son haftalarda inanılmaz düzgün performansı var. LaLiga gol krallığı sıralamasında üçüncü sırada. Olağan ki bu performansıyla burada olacaktı. Her vakit vurguladığımız üzere şu anda burada bizimle olmayanlar bir daha asla gelemeyecekler üzere bir durum kelam konusu değil. Kapı büsbütün açık. Gelecekte onların da talihi var.”


“ENES’İ EKİP İÇİN ÇOK KİLİT BİR OYUNCU OLARAK GÖRÜYORLAR”

Enes Ünal ve Okay Yokuşlu’yu yakın vakitte Madrid’de ziyaret ettiğini aktaran Kuntz, “Uzun uzun sohbet ettik. Geçmişi de konuştuk. Daha evvel burada neler olduğunu, ulusal gruptaki durumu konuştuk. Burada Hakan’dan (Çalhanoğlu) da bahsedebiliriz. Hakan’dan beklentiler vardı. Enes’ten de beklenti var. Beklentinin yüksek olduğu iki oyuncu. Bunları konuşurken, oyuncularımıza sunduğumuz şansların da adil olması gerek. Onlara adil kendilerini gösterme talihi vermemiz gerek. Enes’in Getafe’de kendini bulduğunu düşünüyorum. Avrupa’da çeşitli kulüplerde oynadı, Getafe’de ise oturdu. Getafe’nin sportif yöneticisi ve teknik yöneticisiyle konuştum, onlar da performansından çok mutlular. Kadro için çok kilit bir oyuncu olarak görüyorlar. Yeniden grupta tutmak istediklerini söylediler.” değerlendirmesinde bulundu.

“HAKAN YERİNİ BULDU”

Kuntz, Hakan Çalhanoğlu için, ‘İtalya’daki performansını ulusal grupta gösteremiyor.’ tenkitlerine değinerek, “Oyuncuyu bir mevkide değerlendirirken burada faktörler var. Birincisi hocanın başında ne var, oyuncuyu nasıl kullanmak istiyor? İkinci mevzu da oyuncu nerede oynayabiliyor ve yetenekleri ne? Bu iki kriteri düşündüğümüz vakit son iki maçta Hakan’ı oynattığımız üslup hem ulusal ekip hem de kendisi için en güzel üslup diye düşünüyorum. Son iki maçında çok uygun performans sergiledi. Onun performansından çok mutluyuz. ‘Hakan yerini buldu.’ diyebiliriz.” diye konuştu.

Alman teknik adam, Yunus Akgün, Doğukan Sinik ve Umut Bozok’un birinci sefer ulusal kadroda yer alması hakkında, “Bu oyuncularımızı Portekiz müsabakasında birinci 11’de düşüneceğimizi söylemek şu kademede güç. Son aylarda yaptığımız maç müşahedeleri ve takipleri sonucunda bu oyuncularımızın performanslarını takdir ettiğimizi gösteren bir şey bu. Birebir biçimde hocalarının onları hazırlaması ve ulusal kadro düzeyine getirmesine de bir teşekkür mahiyetinde. İlerleyen periyotta kesinlikle fırsatları olacaktır.” tabirlerini kullandı.

İRFAN CAN VE MERT HAKAN TENKİTLERİNE KARŞILIK

Stefan Kuntz, İrfan Can Kahveci ve Mert Hakan Yandaş’ın takıma alınmamasıyla ilgili yapılan tenkitler hakkında, “Şu anda Muhteşem Lig’de statta izlemediğimiz grup yok. Aday takıma davet ettiğimiz oyuncuların Portekiz ve sonrasındaki maçta oynamayı hak eden isimler olduğuna karar verdik. Tercihimizi şimdiki oyuncularımızdan yana kullandık. Her bir Türk oyuncuyu neden takıma almadığımızı tek tek açıklayamayız.” biçiminde görüş belirtti.

Kuntz, Harika Lig’de son haftalardaki çıkışıyla dikkat çeken Emre Mor’a değinerek, “Kendisiyle bir görüşmem olmadı. Almanya’da ya da İspanya’da işler neden istediği üzere gitmedi tam sebebini bilmiyorum. Tahminen insanların, o anda başarabileceğinden çok daha fazla beklentisi vardı. Şu anda performansının yükseldiğini biz de görebiliyoruz. Bir kıpırdanma içerisinde. İlerleyen aylarda onu izliyor olacağız. İlerleyen devirde kıymetlendirebiliriz.” açıklamasını yaptı.

ARDA GÜLER’LE İLGİLİ NET KELAMLAR

Kuntz, Fenerbahçe’nin genç oyuncusu Arda Güler’in A Ulusal Kadro’da olması gerektiğini savunanların olduğunun hatırlatılması üzerine, “Öncelikle şunu söyleyelim. Bu tıp genç oyuncuların kendi yaş kategorilerinde bir final turnuvası görüp, Avrupa, dünya şampiyonalarına katılıp, kendi akranlarıyla performanslarını karşılaştırıp, ne kadar düzgün olduklarını görmeleri çok değerli. O yüzden bu oyuncular burada. Son birkaç yılda Türkiye bu yaş kategorilerinde final turnuvalarına katılamamıştı. Dedik ki 19 yaş altı ve 17 yaş altı gruplarımızı mümkün olduğu kadar güçlü tutalım, Seçkin Cins müsabakalarından muvaffakiyetle ayrılıp, final turnuvalarına kalsınlar. Stratejimiz buydu.” formunda konuştu.

“Arda konusunda net bir şey söylemek istiyorum.” diyen Stefan Kuntz, “Fenerbahçe’de 90 dakika oynadığı tek bir müsabaka olmayan genç bir futbolcunun, rakibin Portekiz olduğu ve deplasmanda yapacağınız bir Dünya Kupası elemesi play-off maçının aday takımına çağrılmasını beklemek sahiden çok anlamsız. Bu cins durumlarda herkesin toplu bir sorumluğu var. Kulüpler, medya, taraftarlar… Herkese bir misyon düşüyor. Arda’nın durumunu en uygun kendi hocası bilir. Onun da ‘Arda’yı koruyalım.’ diye bir açıklaması var. Hasebiyle kimi şeyleri ittirmeyelim, zorlamayalım. Eminim Arda’nın da etrafında deneyimli kimseler vardır. Bırakalım kendi gelişimini sağlasın. Belli noktalarda tez etmeyelim. Evet geleceğin düzgün bir futbolcusu, kesinlikle ondan faydalanılacaktır lakin kimi şeylerin doğal akışı içerisinde gelişmesine müsaade edelim.” değerlendirmesinde bulundu.

“HARİKA KALECİLERİMİZ VAR”

Kendisinin 30, takımının de 40’ın üzerinde maç izlediğini belirten Kuntz, “Performansıyla sizi olumlu ve olumsuz manada şaşırtan isimler kimlerdi?” sorusunu şöyle cevapladı:

“Kimlerin performansının düştüğünü ben söylemeyeyim. Takımda olmayan oyunculara bakarak bu sorunun yanıtını alabilirsiniz. Harika, olağanüstü kalecilerimiz var. Yalnızca A kadroya çağırdıklarımız değil, Ümit Ulusal Grup’taki kalecilerimiz de kusursuz. Savunmada Çağlar (Söyüncü) ve Merih (Demiral) hakikaten uygun performans ortaya koyuyorlar. Bizim sol bek durumunda Ferdi (Kadıoğlu) sakat olduğu için küçük bir sorunumuz var. Sağ bek konumu için Kaan (Ayhan), Mert (Müldür), Zeki (Çelik) hepsi oynuyorlar. Ozan Kabak’ın her maçta oynayamamak üzere bir külfeti vardı lakin son devirde o da nizamlı oynuyor. Hakan (Çalhanoğlu), Orkun (Kökçü) hem liglerinde hem de Avrupa kupalarında yeterli maçlar çıkarıyorlar. Taylan (Antalyalı) Galatasaray’da toparlanma içerisinde olan bir isim. Onu da takıma çağırdık. Dorukhan (Toköz) güzel bir dönem geçiriyor. Bize taktiksel manada esneklik sağlayacak bir isim. Hocasıyla da temas etmiştik. Kerem (Aktürkoğlu) ve Cengiz (Ünder) de Avrupa kupalarında yeterli performans ortaya koyan oyuncularımız. Kaptan Burak’ın (Yılmaz) ufak sakatlık sorunları olmuştu lakin Portekiz maçını heyecanla bekliyor.”

Öte yandan, Türkiye Futbol Federasyonu ile 3 yıllık mukavele imzaladığı hatırlatılan Alman çalıştırıcı, Almanya’nın konut sahipliği yapacağı 2024 Avrupa Şampiyonası’nda (EURO 2024) kendisini saha kenarında hayal edip etmediğiyle ilgili, “En büyük hedefim Almanya’daki EURO 2024 fakat şu anda yalnızca Porto’da alana çıkarken nasıl yürüyeceğimi düşünüyorum. Türkiye’de yeteri kadar sabır olmazsa Almanya’da o bahsettiğiniz yürüyüşü de yapamayabilirim.” diyerek kelamlarını tamamladı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com