Ana Sayfa Spor 21 Mayıs 2022 16 Görüntüleme

‘Şikebahçe’ diyen kullanıcı adli para cezasına çarptırıldı

Toplumsal paylaşım sitesinde Fenerbahçe Spor Kulübü hakkında “şikeci” ve “şikebahçe” tabirlerini içeren yorumda bulunduğu tespit edilen şahsa isimli para cezası verildi.

Hukukçu Fenerbahçeliler Derneği (HUFEDER) üyesi avukatlar, toplumsal, yazılı yahut görsel medyada kulübe yönelik hakaret içerikli kelam ve yorumlarla ilgili tespit çalışmaları yapıyor.

“ŞİKECİ” SÖYLEMİ BAŞINI YAKTI

Bu kapsamda Bartın’da yaşayan F.A’nın Facebook üzerinden, “Hocam oynanan bu tiyatroya inanıp aldanma. Sorun şikecileri şampiyon yapmak kanmayın bunlara” ve “Hocam şikebahçe olmasın da kim olursa olsun bu türlü daha iyi” biçiminde yorum yazdığını tespit eden avukatlar, bu kişi hakkında hata duyurusunda bulundu.

Avukat Göksen Eren tarafından yapılan cürüm duyurusu üzerine Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında sözü alınan F.A, savunmasında “yorumu kendisinin yaptığını lakin bir zümreyi gaye ve suçlama kastının olmadığını” söyledi.


İSİMLİ PARA CEZASI ALDI

Kuşkulu F.A’nın kelam konusu yorumlarının 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 14. unsurunda geçen “Tehdit yahut hakaret içeren tezahürat” kabahati kapsamına girdiğine kanaat getiren savcılık, bu kabahatin Türk Ceza Kanunu’nda yer alan “ön ödemeye tabi” cürümlerden olması gerekçesiyle şüphelinin 4 bin lira isimli para cezası ödemesine karar verdi.

Kuşkulu F.A’nın belirlenen ölçüsü ödemediği takdirde hakkında dava açılacağı uyarısı da yapıldı. Kelam konusu ödeme buyruğunu aldıktan sonra 9 Şubat’ta belirlenen ölçüsü yatıran kuşkulu, “alındı” dokümanını Başsavcılığa sundu.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com