Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Semiha Yankı’ya ‘kasten basit yaralama’dan ceza

İzmir’in Çeşme ilçesinde  ‘Anıl Petek’ ismiyle tanınan trans müzikçi Anıl Şişman, geçen yıl 22 Nisan’da, müzikçi Semiha Yankı tarafından darbedilerek, hakarete ve tehdide uğradığını ileri sürüp, avukatı aracılığıyla savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

Yankı da darbedilip, hakarete uğradığı gerekçesiyle Şişman hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

İKİSİNE DE MAHPUS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Semiha Yankı hakkında ‘hakaret’, ‘tehdit’ ve ‘basit yaralama’ kabahatlerinden 5 yıl mahpus; Anıl Şişman için ise ‘basit yaralama’dan 1 yıla kadar mahpus istemiyle Çeşme 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

ORTALARININ BOZUK OLDUĞU BELİRTİLDİ

İddianamede, Anıl Şişman ve Semiha Yankı’nın savunmalarına da yer verildi. Şişman’ın 10 yıldır tanıdığı Yankı ile ortalarının son vakitlerde bozuk olduğuna, konuşmadıklarını söylediğine dikkat çekildi.

“SOL GÖZÜME YANLIŞSIZ TOKAT ATTI”

Yankı’nın olay günü cinsel kimliği nedeniyle tehdit ve hakaretlerde bulunduğunu öne süren Şişman’ın “Olay günü Çeşme PTT önünde yürürken Semiha Yankı kullandığı arabayı durdurup, bana hitaben ‘Sen 1 dakika buraya gelsene’ diyerek küfretti. Bunun üzerine ‘Abla, saçmalama bu türlü bir şey yok. Sen neden bahsediyorsun’ diyerek elini öpmek için otomobile gerçek yaklaştım. Yaklaşınca Semiha Yankı sol gözüme hakikat tokat attı. Saçımdan tutup, beni aracın içine çekmeye çalıştı. Kendimi kurtarmak için geriye çekildiğim sırada tişörtüm yırtıldı. Bana tekrar küfürler edip ‘Ben Semiha Yankı’yım, seni burada yaşatmam’ dedi. Kendisinden şikayetçiyim” kelamları yer aldı.

‘GÖĞÜS KISMIMDA YARALANMALAR OLDU’

Semiha Yankı’nın iddianameye giren savcılık tabirinde ise Anıl Şişman ile ortalarının bozuk olduğunu belirterek, 8 yıldır tanıdığını; Şişman’ın cinsel kimliğini toplumsal medya hesabından paylaşmasını istediğini ancak kendisinin reddettiğini, bunun üzerine aleyhinde toplumsal medyadan hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığını söylediği aktarıldı.

“GÖĞÜS KISMIMDA YARALANMALAR OLDU”

Yankı’nın, “Olay günü aracımla seyir halindeyken, ‘Sen o lafları kime söyledin’ dedim. Bana ‘Ay sen neden üzerine alınıyorsun’ diyerek karşılık verdi.

“O an sol elimi tuttu. Elimi kurtarmaya çalıştım. İki eli ile göğsüme yanlışsız yapıştı. Göğüs kısmımda yaralanmalar oldu. Kendisinden şikayetçiyim” dediği belirtildi.

İNDİRİM UYGULANDI, PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Çeşme 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülene davanın 8 Mart’taki 2’nci duruşmasında karar çıktı. Duruşmaya sanıklar katılmazken, avukatlar yer aldı.

Karar açıklanırken, ortada tehdit ve hakarete ait somut delil olmadığı gerekçesiyle Semiha Yankı’ya beraat verildi. ‘Kasten kolay yaralama’ hatasından ise evvel 120 gün mahpus cezasına çarptırıldı.

ANIL ŞİŞMAN’A DA BİREBİR CEZA VERİLDİ

‘Haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’den ceza, 75 güne indirildi. Yankı’nın bu cezası da günlüğü 20 liradan paraya çevrilip, 1500 lira ödemesine hükmedildi. Son olarak kararın açıklanması ise geri bırakıldı.

Tıpkı suçlamalarla yargılanan Anıl Şişman hakkında da birebir ceza verildi. Şişman’ın avukatı Ayşe Esra Ünlü Polat, Yankı’ya verilen cezayı az bulup, kararı istinaf mahkemesine taşıdı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com