Ana Sayfa Sağlık 12 Nisan 2022 26 Görüntüleme

Şeker hastalığından kurtaran yöntem: Metabolik cerrahi

Şeker bedeli çok yüksek sayılara ulaşan 49 yaşındaki Metin Ceylan ve 43 yaşındaki Leman Kılıç, bu süreçte yıllarca insülin iğneleri kullandı.

Bir yandan da hastalıklarıyla çaba için arayış içerisinde olan Ceylan ve Kılıç, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Metabolik cerrahisi ameliyatı olabileceklerini öğrenen Ceylan ve Kılıç’ın ameliyatları için hazırlıklara başlandı. Hastanenin Başhekim Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Ökmen tarafından yapılan hastanede birinci olma özelliği taşıyan operasyonlarla Ceylan ve Kılıç sıhhatine kavuştu.

“HASTALARIMIZIN İNSÜLİN KULLANIMI, TANSİYON HASTALIĞI VARDI SONLANDIRDIK”

Op. Dr. Ökmen ise operasyonlar ve süreçlere ait şu açıklamalarda bulundu:

“Uzun yıllardır obezite cerrahisi yapıyoruz. Aslında biz tıbbi olarak obezite ve metabolik cerrahi olarak isimlendiriyoruz. Bunun metabolik cerrahi kısmına başladık, son 2 aydır iki hastamıza önemli diyabet hastalığı nedeniyle halk lisanında şeker hastalığı denilen, hastalığın ameliyatını yaptık. Hoş bir halde sıkıntısız taburcu ettik. Hastalarımızın insülin kullanımı, tansiyon hastalığı vardı sonlandırdık.


Bu iki hastamızda önemli şeker hastalığı mevcuttu, buradaki öncelikli amacımız bu hastaları şeker hastalığından kurtarmaktı. O yüzden hastanemizde birinci diyoruz. Daha evvel çok obezite, by pass cerrahisi yapıldı. Ancak bilhassa şeker hastalığı için birinci kere bu türlü bir cerrahi uyguladık.

Önemli başarılı olduğunu gördük ve önümüzde bekleyen hastalarımız var, onlara da uygulamaya devam edeceğiz. Yalnızca diyabet hastalığı değil hiper tansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesi sendromu, hastanın birisi mesela gece aygıt kullanmadan uyuyamıyor bu çeşit önemli yandaş hastalığı olan şahıslardı. Buradaki maksadımız bu hastaları zayıflatmaktan çok bu ek hastalıklarından kurtarmak ve onda da başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.

“1,5 AYDIR HİÇ İNSÜLİN KULLANMIYOR”

Şu an iki hastamız da çok mutlu, kullandıkları insülini bıraktılar, gece daha rahat uyuyorlar, günlük hayat kaliteleri arttı. Birinci hastamız da ameliyat sonrası 1,5 ay oldu, 1,5 aydır hiç insülin kullanmıyor. Oral anti diyabetik de alıyordu, onu da insülini de tansiyon ilaçlarını da kestik. 1,5 aydır şekeri ve tansiyonu çok nizamlı bir halde. Tüp mide ameliyatı 1 saat kadar sürüyor lakin bu hastalarımıza uyguladığımız ameliyatlar yaklaşık 3 saat sürüyor. Bu ameliyatlar dışarıda özel kesimde çok fazla yapılıyor ve önemli paralara yapılıyor. Halkımızın tahminen o parayı ödeme durumu yok. Biz burada bunu fiyatsız yapıyoruz.”

“OBEZİTEDE ÖNEMLİ ORANDA BİR ARTIŞ VAR”

Son yıllarda aslında artmakta olan obezitenin pandemiyle birlikte daha yüksek oranlara ulaştığını anlatan Op. Dr. Ökmen, şu sözleri kullandı:

“Son iki yılda pandeminin de eklenmesiyle vatandaşlar dışarı çıkamadı, tahminen düzgün beslenemediler, obezitede önemli oranda bir artış var. Bize müracaatlar baya arttı. Çağımızın pandemisi obezite diyebiliriz. Bunu ciddiye almalıyız pandemi deyince, korona deyince insanlarımız korkuyor. Lakin obezite de bence onun kadar önemli bir risk faktörü. Bu son vakitlerde Z nesli dediğimiz kısım, hatta sonraki kuşak bir nevi meskende çocukluğunu geçiriyor. Çok küçük yaşlara indi, 13-14 yaşında obezite nedeniyle ameliyat olan şahıslar var. Biraz idmanı hareketi arttırmamız gerekiyor, bizim de gözümüzde sigaradan daha tehlikeli bir durumda ve beşerler bunun farkında değil. Zira obeziteyi bir hastalık olarak görmüyorlar.

“VÜCUT KİTLE İNDEKSİ UYMAYAN KİŞİYİ BİZ BURADA AMELİYAT EDEMİYORUZ”

Merdiven altı, çok deneyimi olmayan merkezlerde ameliyat olabiliyorlar. Beden kitle indeksi uymayan kişiyi biz burada ameliyat edemiyoruz, etmemiz de yanlışsız değil. Mutlaka yanlış, önemli ıstıraplar doğuracağına inanıyoruz. Öncelikle ameliyat olacakları merkezlerin deneyimlerine kesinlikle dikkat etsinler. Kaç yıldır bu işi yapıyorlar, kaç olaylık bir serileri var. Ameliyatlar Sıhhat Bakanlığı kriterlerine uygun mu yapılıyor, ameliyatlar bu kriterlere uygun değilse katiyetle ameliyat olmasınlar.”

“BEN KURTULDUM, BÜTÜN HASTALARIN KURTULMASINI İSTİYORUM”

Ameliyat sonrası hayat kalitesinin büyük oranda arttığını anlatan 43 yaşındaki Leman Kılıç “Şekerim yüksek olduğu için müracaatta bulundum, 31 Aralık’ta ameliyatımı oldum. Kilo vermem, yürümem, her şey rahat oldu. İnsülin kullanmıyorum. Sabah yedide, akşam beşte, gece yatarken insülin kullanıyordum. Bunları kullandıktan sonra ayriyeten 3 tane daha şeker hapım vardı. İki tane de tansiyon hapı kullanıyordum. Ameliyattan sonra bunların hepsinden kurtuldum. Bütün hastalara tavsiye ediyorum, bu türlü bir şey varken olsunlar. Ben kurtuldum bütün hastaların kurtulmasını istiyorum.” biçiminde konuştu.

“GÜNDE 5 DEFA İNSÜLİN 3 TANE HAP KULLANIYORDUM”

Şeker hastalığının zorluğunu lisana getiren ve operasyonun kendisine kıymetli yarar sağladığını tabir eden 49 yaşındaki Metin Ceylan, “Ben de şeker baya bir yüksekti günde 5 sefer insülin 3 tane hap kullanıyordum. Bunun yanı sıra kolesterol ilacım vardı, tansiyon ilacı kullanıyordum. Bunun haricinde uyku apnesi ve KOAH hastalığım vardı. Bugüne kadar 550-600’den aşağı inmeyen şeker bir haftadan beri 120-150 ortası düzeylerde hiçbir ilaç kullanmıyorum. Ameliyat sonrası yeni doğmuş üzere bir hayat başladı. Zira günde 8-10 defa bir insan kendini deliyor. Kendi bedeninize çok eziyet veriyorsunuz şeker hastalığı da bu türlü bir şey zati. Tavsiye ediyorum beş dakika dahi durmasınlar. Bunu çeken bilir.” tabirlerini kullandı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com