Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 9 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Savaşın ortasında kalan kaptan: Gemiler bombalanıyordu, panik içindeydik

Zonguldak’tan demir alınıp, Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na yanlışsız 64 yolcu ve 30 kişilik mürettebat ile yola çıkılan, TIR ve narenciye yüklü 8 bin 919 grostonluk Türk bandıralı Ro-Ro gemisiyle varışa 2 saatlik ara kala Rus savaş gemisinden yapılan ‘geri dönün’ ikazları sonrası geri dönülmek zorunda kalındı.

Ukrayna’nın Odessa açıklarında Türk sahipli ‘Yasa Jupiter’ isimli kuru yük gemisine bomba isabet ettiği anlara da şahit olan geminin 3’üncü kaptanı Trabzonlu Yusuf Sevgi, savaşın ortasında rotalarını değiştirmek zorunda kaldıkları endişe dolu anları anlattı.

“KARGO GEMİLERİNE BİLE BOMBA ATILIYORDU”

Yola çıktıklarında savaşın şimdi başlamadığını söyleyen Yusuf Sevgi, “Her zamanki üzere tırları Zonguldak’tan yükledik ve Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na yanlışsız yola çıktık. Yola çıktığımızda Rusya ve Ukrayna ortasında tansiyon vardı lakin savaş şimdi başlamamıştı. Gemide telefon çekmiyor fakat televizyon çekiyordu. Ukrayna’da olan olayları televizyonda haber kanallarından takip ediyorduk. Ukrayna’nın Chornomorsk Limanı’na yaklaşmamıza 2 saatlik aralık kala Rus savaş gemisi, Ukrayna kara sularında bize ‘geri dönün’ ikazlarında bulundu. Yalnızca bize değil o tarafa giden bütün gemilere tıpkı uyarıyı yaptılar, rotamızı değiştirdik” dedi.

“TÜRKİYE’YE VARANA KADAR ÇOK KORKTUK”

Kargo gemilerine de bomba atıldığını ve çok korktuklarını belirten Sevgi, “Genel telsizden ‘Yasa Jupiter’ isimli geminin kaptanı Rus savaş gemisine daima sesleniyordu lakin yanıt gelmiyordu. Ortadan 1 saat geçmedi, yemeğe indiğim vakit ‘Yasa Jupiter’ isimli geminin bombalandığını duydum. Zati şirketimiz bize uydudan ‘Acil geri dönün’ diye bildiri attı. Herkes panik içindeydi. Bulunduğumuz kara sularında bir savaş vardı ve savaş gemisi bize, geri dönün, diyordu. Gemiler bombalanıyordu. Kargo gemilerine bile bomba atılıyordu. Türkiye’ye varana kadar çok korktuk. Allah’a şükürler olsun ki sağ salim ülkemize varabildik” diye konuştu.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com