Ana Sayfa Gündem 21 Mayıs 2022 18 Görüntüleme

Samsun’da, bankanın açığını bulup hesaplarına 16 milyar TL transfer yaptılar

Olayın ortaya çıkmasıyla kardeşler hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nda soruşturma başlatıldı.

Bankanın genel merkezi İstanbul’da olduğu için soruşturmaya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devam edildi.

Banka hesapları dondurulan iki kardeş, isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

2 GÜNDE 70 SÜREÇ YAPTI

Soruşturma belgesine nazaran Samsun’da bir akaryakıt istasyonunda çalışan Recep Gezek, kendi ismine açtığı banka hesabını ağabeyi Emre Gezek ile ortak kullanıyordu. Emre Gezek, para çekmek isterken tesadüf yapıtı bankanın bir açığını buldu.

Bulduğu açıkla istediği ölçüde parayı hesabına geçirebildiğini fark etti. Emre Gezek, 2 günde yaklaşık 70 süreç yapıp, açıktan yararlanarak hesabına toplam 16 milyar TL aktardı.

AKRABALARININ BORÇLARINI DA ÖDEDİLER

Cep telefonu ve lüks araba alan kardeşler, birtakım akrabaların da borçlarını ödedi. Emre Gezek, para çekerken bulduğu açığı savcılıkta anlatırken şu sözleri kullandı:

“Banka hesabını kardeşim Recep G., 2018 yılında petrol istasyonunda çalışmaya başladığında maaşının yatması için Antalya Konyaaltı Yapı Kredi Şubesi’nden açtırmıştı. Kardeşim buraya gelince hesabı ortak kullanmaya başladık.

“KAFAMA NAZARAN ÖLÇÜLER YAZDIM PARA ÖLÇÜSÜ MEVDUAT HESABI KISMINA GEÇTİ”

“AYNI GÜN CEP TELEFONU, ARABA ALMAK İÇİN 300 BİN TL HAVALE YAPTIM”

Bu biçimde bu süreci yaklaşık 60-70 kere tekrarladım. Her keresinde talebim gerçekleşti. Ben bu paralar ile birebir gün cep telefonu, araba almak için 300 bin TL havale yaptım. Ben parayı havale yaptıktan sonra hesaba bloke konduğu için parayı hesabına aktaramadı ve para geri bizim hesabımıza geldi. 40 bin TL’ye kadar ATM’lerden nakit çektim. Tıpkı gün akşam hesaba yeniden taşınabilir bankacılıktan erişim yaptım. Hesabın yatırım menüsünden sabah yaptığım üzere pay senedi para çek kısmından para çekmek istedim, lakin ret verdi. Cumartesiyi pazara bağlayan gece yani 27 Şubat günü gece saat 01.00 sıralarında hesaba yeniden erişim yapıp birebir menüden pay senedi para çek menüsünden 7 milyar lira yazdım,

“80 BİN TL’Yİ BORCU OLAN AKRABALARA TIPKI HESAP ÜZERİNDEN EFT/HAVALE YAPTIK”

İki kez çekim talebinde bulundum hesabıma iki sefer para yansıdı. Hesapta cumartesi yaptığım çekim süreçleri ile birlikte 16 milyar lira para yansıdı. Bu durumu aile büyüklerimize anlattık. ‘Kimin borcu varsa bize gelsin’ dedik. 80 bin TL parayı borcu olan, ekonomik durumu berbat olan akrabalara birebir hesap üzerinden eft/havale yaptık.

“TALEPTE BULUNDUĞUMUZDA BLOKEYİ KALDIRIP HESABI AKTİFLEŞTİRDİLER”

Ben ve kardeşim bu süreçleri yaparken hesap blokeleniyordu. Bankayı aradığımızda ‘güvenlik sebebiyle hesaplar blokelenmiştir’ diyordu. Biz blokenin kaldırılması için talepte bulunduğumuzda blokeyi kaldırıp hesabı aktifleştirdiler. Pazartesi günü yani 28 Şubat günü hesap kardeşim Recep Gezek ismine kayıtlı olduğu için Yapı Kredi Bankası’ndan kardeşimi aradılar.

“BANKA VAZİFELİSİ PARANIN KARŞILIKSIZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Kardeşime ‘hesabına yüklü ölçüde para girişleri var, bunun kaynağı nedir bilginiz var mı?’ diye sordular. Kardeşim de ‘haberim var’ dedi. Banka vazifelisi ‘nereden geldi’ diye kardeşime sordu. O da yatırım hesabından mevduat hesabına aktardığını söyledi. Banka vazifelisi kardeşime ‘bu kadar yatırımınız var mıydı’ dedi. Kardeşim de ‘olmasa çekemezdim’ dedi. Banka vazifelisi ‘paranın karşılıksız olduğunu’ söyledi. Kardeşim de kimseyi dolandırmadığını, kendi hesapları ortasında yaptığı süreç olduğunu söyledi. Bu görüşme esnasında hesap blokelendi.”

“TELEFONUN FİYATINI POS AYGITINDAN ÖDEDİK”

Recep Gezek ise sözünde şunları söyledi:

“26 Şubat günü konuttan ayrılıp işe gittim. Ben iş yerinde iken kardeşim hesabıma erişim yapmış. Yatırım hesabıma erişim yaptığında pay senedi para çek kısmına ölçüler yazıp çekim talebinde bulunmuş. Yaptığı süreçler sonucu hesapta 800 milyon lira civarı para bakiye meydana geldiğini bana söyledi. Ben bu duruma çok şaşırdım ‘nasıl oldu anlat’ dediğimde, bana hesabın yatırım hesabı menüsünden pay senedi para çek kısmına ölçüler yazıp ‘çek’ dediğinde paranın hesabın mevduat hesabı kısmına bakiye olarak yansıdığını söyledi. Ben inanmadım. Kardeşim hesaba erişim yapıp benim öteki bir bankaya ilişkin hesabıma 100 bin TL havale yaptı. Bu havale ölçüsü diğer bankadaki hesabıma bakiye olarak yansıdı. Hesaptan çıktık. Bir müddet sonra dışarı çıkıp, Yapı Kredi Bankası hesabımdan ATM’den 10 bin TL çektik. Sonra bir teknoloji mağazasına gidip 100 bin TL’ye üç adet telefon aldık. Telefonun fiyatını pos aygıtından ödedik.

“7 MİLYAR LİRA HESABIMIN MEVDUAT HESABI KISMINA BAKİYE OLARAK YANSIDI”

Meskene döndük ve kardeşime ‘bu süreci nasıl yaptın göster’ dedim. O da hesaba erişim yaptı. Yatırım hesabı kısmından pay senedi para çek menüsüne girdi. 7 milyar lira yazdı, onayla dedi ve mevduat hesabıma bu ölçü bakiye olarak geçti.

Tekrar tıpkı süreci yaptı tekrar 7 milyar TL hesabımın mevduat hesabı kısmına bakiye olarak yansıdı. Hesapta bakiye ölçüsü yaklaşık 16 milyar lira oldu. Hesapta öbür süreç yapmadık ve çıkış yaptık. Cumartesiyi pazara bağlayan gece tarih değiştiği için, tekrar dışarı çıkıp tekrar ATM’den 5 bin TL ben çektim.

Kardeşim de kendi hesabına aktardığı Yapı Kredi Bankası’na ilişkin kartından 8 bin TL çekti ve meskene geri geldik.

Ben pazar sabah tekrar saat 06.00 sıralarında işe gittim. Saat 16.00’ya kadar hesaptan hiçbir süreç yapmadık. Ben konuta geldikten sonra araç almak için kardeşimin irtibat kurduğu bir oto galeri ile görüştük. Pazarlık yaptık 300 bin TL’ye anlaştık.

Parayı hesaptan galeri sahibinin hesabına havale yaptık. Para hesabına geçti. Biz arabayı pazartesi teslim alacaktık daha sonra galeri sahibinin hesabına banka bloke koyduğu için otomobil alamadık.

Ayrıyeten akrabalara haber verip ‘borcu olanlar bize haber verin yardım edeceğiz’ dedik. Akrabalara bu hesaptan yaklaşık 80 bin TL havale yaptık. Hesabın ekstresine bakıldığında tespit edilir. Para gönderdiğimiz akrabalardan parayı çekip kullananlar oldu.”


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com