Ana Sayfa Sağlık 4 Mayıs 2022 22 Görüntüleme

Sağlıklı gebelik için anne adaylarına uyarı: Vücudunuzu hazırlayın

Bir hastanenin bayan hastalıkları ve doğum kısmı Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, gebe kalmayı planlayan anne adaylarına değerli ikazlarda bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, her gebeliğin kendine özel olduğunu belirterek, “Gebelik öncesi sıhhat durumunuz ve alabileceğiniz tedbirler sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek talihinizi yükseltiyor. Birtakım bayanlar için bedenini ve zihnini gebeliğe hazırlamak aylar alırken kimi bayanlar için daha da uzun sürebiliyor. Birinci çocuğunuz da olsa, dördüncü doğumunuz da olacak olsa her gebelik kendine özeldir ve birtakım tedbirler gebeliğin daha sağlıklı geçirilmesine katkıda bulunur.” dedi.

“GEBELİK ÖNCESİ SIHHATİNİZ ÇOK ÖNEMLİ”

Gebelik planlamasında dikkat edilmesi gereken konuları Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, şöyle açıkladı:

“İş, okul, aile konusunda gebelik için hazır olduğunuza emin olun. Eşinizle bu mevzuda konuşup onun isteklerini de gözden geçirin. Gebeliği sağlıklı bir formda geçirmek için gebelik öncesi sıhhatiniz çok kıymetli.

“ENFEKSİYONLARDAN UZAK DURUN VE AŞILARINIZI TAMAMLADIĞINIZA EMİN OLUN”

Öncelikle gebelik planlayana dek etkin bir korunma metodu kullanın ve hekiminizle korunma sisteminizi gebelik öncesinde ne vakit bırakılacağına dair konuşun.

Kaç çocuk istediğinizi, kaç yaşında doğum yapmak istediğinizi düşünün. Hekiminize randevunuzu ayarlayın. Beslenmenize dikkat edin ve spora başlayın. Enfeksiyonlardan uzak durun ve aşılarınızı tamamladığınıza emin olun. Maddi olarak tasarruf yapmaya başlayın. Zihin sıhhati hayatı nasıl gördüğümüz, düşündüğümüz ve hayatla nasıl başa çıkacağımızı tesirler. Hayatta kendini en güzel durumda hissetmek için, hayatınızın güzel olduğunu kabul etmek ve kendinizi kıymetli görmeniz gerek. Herkes vakit zaman zahmetler yaşayabilir, üzgün yahut mutsuz olabilir. Hisleriniz hakkında hekiminiz ve psikoloğunuzdan yardım ve tedavi alabilirsiniz.”

“3 AY ÖNCESİNDEN FOLİK ASİT TAKVİYESİ ŞART”

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, hamilelikten 3 ay evvel folik asit dayanağına başlanması gerektiğini tabir ederek, “Folik asit bir B vitamini türevidir. Gebelikten üç ay evvel başlanması önerilen folik asit, son bir ayda başlansa bile bebeği kimi değerli doğumsal sakatlıklardan koruyor. Gebelik düşünüldüğü anda günlük 400 mg başlanması önerilir. Yüksek dozlu (5 mg) folik asitler her gebelik için uygun olmamakla birlikte, daha evvel nöral tüp defekti olan bir gebelik sonrası, şeker varsa, aile hikayesi varsa, epilepsi ilacı kullanılıyorsa yüksek doz folik asit kullanılması gerekebilir. Gebeliğin birinci üç ayında da folik asit kullanımı önerilmektedir.” sözlerini kullandı.

“BAZI İLAÇLARI KULLANMAYI BIRAKIN”

Hamile kalmadan evvel kesinlikle doktora başvurulmasını tavsiye eden Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz, şu tabirleri kullandı:

“Daha evvel geçirdiğiniz hastalıklar, şu anki sıhhat durumunuzda gebeliğinizi etkileyecek bir durum olup olmadığı hekiminiz tarafından değerlendirilecektir.

Bilhassa eşlik eden şeker, tansiyon, tiroid hastalıkları ve birtakım kronik hastalıklar bu durumda kıymet teşkil etmektedir. Kullandığınız ilaçların gebeliğe uygun olup olmadığı konusunda hekiminizden bilgi isteyin. Gebelik öncesi tamamlanması gereken aşı tekliflerini uygulayın. Sigara ve alkol kullanımı gebelikte düşük, erken doğum, gelişme geriliği, birtakım doğumsal anomaliler ve anne karnında mevte yol açabilir.

Doğum sonrası birinci 6 ayda bebeğin hırıltılı solumasına sebep olabilir. Gebelik öncesi kesinlikle bu alışkanlıklar bırakılmalıdır. Bunların yanı sıra birtakım psikiyatri ilaçları, nöroloji ilaçları, kimi yüksek dozlu vitaminler kimi doğumsal defektlere yol açabilir.

İlacı size reçete eden hekiminize gebelik isteminiz olduğunu kesinlikle hatırlatın. Aile hikayeniz, çocuğunuzun sıhhati için de değerlidir. Kardeşlerinizde olan kalp rahatsızlığı yahut kuzenlerinizdeki aneminin sizin çocuğunuzu etkileyebileceğini düşünerek hekiminizi bu hususta bilgilendirmeniz gerekir.

Tekrarlayan düşükler, anne karnında vefatlar, hamile kalmada zorluk, daha evvelki gebeliklerde doğumsal defektler varsa kromozom testleri yaptırmak gerekebilir.

“KİRLİ ETRAFTAN VE KİMYASALLARDAN UZAK DURUN”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com