Saatlerce uğraştığınız turşuların erimemesi için bunu mutlaka yapın: Kıtır kıtır olacak

Birçok kadın yaz sonunda hummalı bir hazırlığa girişiyor. Hem tasarruf etmek hem de sağlıklı beslenmek isteyenler; turşu, salça, sos gibi yiyecekler hazırlıyor. Ancak hazırlık aşamasında dikkatli davranılmadığı takdirde verilen tüm emek çöpe gidilebilir.

Özellikle turşu yapmak, son derece hassas bir konudur. Turşuların erimesi ya da bozulması gibi durumlarla sıklıkla karşılaşılır. Birçok kişi, turşuların erimemesi için ne yapılması gerektiğini merak ediyor.

Turşu yaparken tercih edilen malzemeler arasında sirke ve limon yer alıyor. Ancak bu malzemelerin ölçüsünün doğru ayarlanması gerekir. Hiç sirke kullanmadan sadece limon ile kıtır kıtır bir turşu yapılabilir.

TURŞUNUN İYİSİ SİRKEYLE Mİ, LİMONLA MI OLUR?

Neşeli Günler filminde Adile Naşit ve Münir Özkul tarafından canlandırılan karakterlerin, turşunun limonla mı yoksa sirkeyle mi daha iyi olacağı tartışması, gerçek hayatta da vardır. Sirkesiz turşu olmayacağını iddia edenler olsa da son zamanlarda limonla kurulan turşuların sayısı artmaktadır.

LİMONLU VE SİRKESİZ TURŞU TARİFİ

Gerekli malzemeler:

-4 tane salatalık

-4 tane biber

-4 tane sarımsak

-1 tane kapya ve henüz olgunlaşmamış, yeşil domates

-1,5 yemek kaşığı kaya tuzu

-2 tane limonun suyu, 2 bardak kaynar su

-3-4 tane limon

Sebzeler yıkandıktan sonra doğranmadan ya da iri iri doğranarak kavanoza yerleştirilir. Kavanoz son derece temiz olmalıdır. Sarımsakların iki tanesi kavanozun dibine koyulur. Malzemeler karışık olarak kavanoza koyulmalıdır. Aralarında boşluk olmamasına dikkat edilmelidir. Sebzeler yerleştirildikten sonra limon suyu eklenir. Tuz ilave edilir. Üst kısma limon halkaları koyulur. Kavanoz çalkalanmalıdır. Ardından boş kalan kısma kaynar su koyulmalıdır. Kapağı sıkıca kapatarak en az 15 gün bekletilmelidir.

Turşu; kuru fasulye, nohut gibi yemeklerin yanına çok yakışır. Ayrıca et yemekleri ile de çok güzel olur. Yemekleri daha lezzetli hale getiren turşu, farklı sebzelerden hatta meyvelerden bile hazırlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*