Ana Sayfa Ekonomi 19 Nisan 2022 29 Görüntüleme

Rusya’ya sebze meyve ihracatında nakliye sorunu sürüyor

Batı Akdeniz’den Rusya’ya yapılan yaş zerzevat ve meyve ihracatında kara yolunda yaşanan sorun, deniz yoluyla aşılmaya çalışılıyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Lideri Ümit Mirza Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla bölgeden bu ülkelere yapılan ihracatta önemli düşüş yaşandığını söyledi.

“SAVAŞAN İKİ ÜLKE DEĞERLİ BİR PAZAR”

İki ülkenin de kıymetli pazar olduğunu tabir eden Çavuşoğlu, “Rusya’ya savaştan bu yana yaş zerzevat ve meyve ihracatında yüzde 50 civarında bir düşüş var. Ukrayna kapalı olunca Rusya’ya karadan eser gönderimi azaldı. 25 Şubat-18 Mart devrinde Rusya’ya 6 milyon 293 bin 794 dolarlık ihracat gerçekleşti.” diye konuştu.

“KOTA KISITLAMASI KALDIRILIYOR”

Çavuşoğlu, Rusya’nın çabucak hemen tüm eserlerdeki kota sınırlamasını kaldırdığını hatırlatarak domates, biber, limon üzere eserlerde kısıtlamanın kalktığını, nar, üzüm, mandalina üzere eserlerde de yakın vakitte kaldırılmasını beklediklerini bildirdi.

“İHRACATIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ, NAKLİYEDE SORUN VAR”

Rusya tarafının kalite ve kalıntı bahislerinde rastgele bir problem yaşanmadığı takdirde ihracatın artacağı tarafında bir yaklaşım sergilediğini belirten Çavuşoğlu, şu anda yalnızca nakliye konusunda sorun olduğunu kaydetti.

“KARA YOLUNDA SORUN VAR”

Kara yolundaki nakliye sorununu alternatif yollarla aşmayı planladıklarını anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Ermenistan ile yeterli bağlar sonucunda Ermenistan ve Gürcistan yolunu kullanıyoruz ama burada da yolun kendisi sorunlu, çok dar. İstediğimiz kapasiteye çıkamıyoruz. Bir mühlet Belarus’u kullanacağız lakin bu yol da en az 1.000 kilometre arayı uzatıyor. Deniz ulaşımını güçlendirmeye çalışıyoruz. Gemi firmalarıyla görüşüyoruz, gemi adedini artırmaya çalışıyoruz. Rusya’da iki limanda gümrük noktaları oluşturuyor. Gemi sayısı da artarsa tırları karşı tarafa gönderme konusunda biraz rahatlama yaşarız.”


“TAHSİLATTA ÇOK BÜYÜK BİR KASVET YOK”

Rusya’da tahsilatta çok büyük bir ıstırap olmadığını söz eden Çavuşoğlu, “Ancak yavaş ve düşük sayılar geliyor. Evvelden daha süratli tahsilat gerçekleşirken, şu anda 2-3 günü bulabiliyor. Bilhassa muhakkak bankalar üzerinden transferler yapılıyor.” dedi.

UKRAYNA PAZARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

Ümit Mirza Çavuşoğlu, Ukrayna pazarında ise savaşın başladığı günden itibaren ihracatın durduğunu belirtti. Lakin son bir haftadır ihracatın tekrar hareketlendiğini lisana getiren Çavuşoğlu, “Ukrayna’ya çok az da olsa domates, biber, limon üzere eser gönderiyoruz. Son bir haftada yaklaşık 815 bin dolarlık bir ihracat gerçekleşti.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com