Ana Sayfa Ekonomi 7 Haziran 2022 15 Görüntüleme

Rusya’da kripto paralara talep 4 katına çıktı

Rusya’da, Ukrayna’daki savaşın başlamasıyla rubleyle yapılan birtakım kripto para süreçlerinin hacimlerinde yüzde 400’e yakın artışlar yaşandı.

Rusya’da vatandaşlar, tasarruflarını koruyabilmek ve yurt dışına para transfer edebilmek için kripto paralara ağır ilgi gösteriyor.

BITCOIN’E İLGİ YOĞUNLAŞTI

Ukrayna’da savaşın başlamasından bir gün evvel, 23 Şubat’ta, Rus rublesiyle süreç yapılan Bitcoin (BTC) hacmi yaklaşık 100 BTC seviyesindeydi.
Savaşın başladığı 24 Şubat’ta ise bu sayı yüzde 330 artışla 430 BTC’ye çıkarken, 7 Mart’ta 500 BTC’ye yükseldi.

“Sabit coin” olarak tanımlanan Tether’da ruble ile yapılan süreçler de 23 Şubat’a kıyasla yüzde 400 artarak 28 Şubat’ta 35 milyon dolara çıktı.

YILLIK SÜREÇ HACMİ 200 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Rusya Merkez Bankası iddialarına nazaran Rusların kripto para üniteleriyle yıllık süreç hacmi yaklaşık 5 milyar dolar seviyesindeyken, kimi uzmanlara nazaran ise Rusya vatandaşlarının sahip oldukları toplam kripto varlıklar yaklaşık 200 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

RUS YETKİLİLERİN KRİPTO PARALARA YAKLAŞIMI DEĞİŞTİ

Son olarak ülkenin en büyük bankası Sberbank’a dijital finansal varlıkları ihraç ve takas etme lisansı verilirken, Rus hükümeti, ülkede kripto para madenciliği yapanlara yönelik yasakların gelmeyeceğini, bilakis bu kesime yönelik mevzuatların geliştirilmesi gerektiğini duyurdu.

ECB LİDERİ BU DOĞRULTUDA AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde da dün yaptığı açıklamada, kripto paraların Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmekte kullanıldığını söyledi.

“KRİPTO PARALAR AMBARGOYU AŞABİLMEK İÇİN BİR ARAÇ HALİNE GELEBİLİR”

Moskova’daki Finans Üniversitesi’nin Sosyo-Ekonomik Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Aleksey Zubyets, ülkede kripto paralara yönelik talebin daha da artacağını söyledi.

Rus rublesindeki kıymet kaybının kelam konusu talebi artıran değerli bir öge olduğuna işaret eden Zubyets, “Diğer nedeni ise şu anda yaptırımlar nedeniyle muhakkak eserleri alabilmek için yurt dışına para göndermekte sorun yaşıyoruz. ABD ve Avrupa Birliği tarafından ilan edilen ekonomik savaşta, kripto paralar ambargoyu aşabilmek için bir araç haline gelebilir.” dedi.

EKONOMİK SAVAŞTA KRİPTO PARALARIN ROLÜ ARTACAK

Rusya’da yetkililerin daha evvel kripto paraları yasaklamak isterken artık farklı bir yaklaşım sergilediğine yönelik bir soruyu yanıtlayan Zubyets, şöyle konuştu:

“Mevcut ekonomik durumun uzun yıllar süreceğini anlamamız lazım. Finans dünyası bir daha asla altı ay, bir yıl öncesindeki bir durumda olmayabilir. Yalnızca Rusya-Çin bloku değil, birçok farklı finansal ve ekonomik blok ortasındaki gayret çok daha keskin hale gelecek ve hayatımızda kalıcı bir fenomen haline gelecektir. Bu şartlar altında kripto paraların rolü de değişecek. Şunu anlamalısınız ki memleketler arası finansta herkesin herkese karşı olduğu kozmik gayretin artacağını varsaydığımızda bahsettiğim fenomen nedeniyle kripto paralar gelecekte çok daha yaygın bir ödeme aracı haline gelecek. Kripto paraların büyük bir geleceği var ve soru nasıl görüneceği, kripto para deveran sistemlerinin Rusya’da nasıl kurulacağıdır ve bunu önümüzdeki birkaç ay içinde, tahminen de önümüzdeki birkaç yıl içinde göreceğiz.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com