Ana Sayfa Dünya 19 Mart 2022 22 Görüntüleme

Rusya’da artan şeker fiyatları, marketlerde izdihama yol açtı

Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar ülkede panik yarattı.

Gıda ürünleri konusunda ithalat ve ihracatın yasaklanması ve bazı ürünlerin sevkiyatında da sorunlar yaşanması üzerine azalan şeker stokları fiyatlara yansıdı.

ŞEKER FİYATLARI YÜKSELDİ

Ortalama 70-100 ruble (14 TL) olan şekerin kilosu 350 rubleye (yaklaşık 50 TL) kadar yükseldi.

MARKETLERDE İZDİHAM OLUŞTU

Yaşanan şeker krizi üzerine Rus halkı, hemen hemen her bölgede marketlere akın etti. Moskova’ya en yakın bölge olan Vladimir kentinde özellikle yaşlılar ve kadınlar, markete yeni gelen şeker paketlerini alabilmek için adeta birbirini ezdi.

MARKETİN KAPISINDA BEKLEDİLER

Ryazan ve Ekaterinburg’ta da aynı görüntülere rastlanırken, en ilginç görüntü Kaluga şehrinden geldi. Erken saatlerde marketin açılmasını bekleyen Kalugalılar, kapıların açılmasıyla birlikte ellerine aldıkları sepetlerle direk şeker reyonuna hücum etti. O anlar marketin güvenlik kamerasına yansıdı.

STOK YAPANLARA VALİ’DEN TEPKİ

Rusya’da şeker nedeniyle yaşanan izdiham görüntüleri sosyal medyada da kısa sürede yayılırken, ülke genelinde tartışmalara yol açtı. Stokçuluk yapanlara tepki gösteren Nijni Novgorod Valisi Glep Nikitin, kente başka bölgelerden şeker temin edileceğini ve stokçuların ürünleri ellerinde tuttuğu için pişman olacağını söyledi.

Rusya’da şeker stoğu fazla olan bölgelerden stokun daha az olduğu bölgelere şeker gönderileceği yönünde duyurular yapılırken, Penza bölgesinden Nijni Novgorod bölgesine şeker sevkiyatına başlandığı öğrenildi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com