Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 25 Mayıs 2022 16 Görüntüleme

Rusya siber ordu kuracak

Rusya ile Ukrayna ortasında patlak veren savaş, dijital ortamda da tesirini hissettiriyor. Ukrayna ve Rusya tarafından karşılıklı siber hücumlar gerçekleştirilirken, Rusya’nın da kendisine yaptırım uygulayan ülkelere yönelik kjapsamlı bir siber hücumda bulunabileceği konuşuluyor.

Tüm bu gelişmelerin gölgesinde Rusya’da bir “siber ordu” kurma istikametinde adımlar atılmaya başladı.

“SİBER ORDU KURMALIYIZ”

Rusya Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Vasiliy Şpak, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da yaptığı konuşmada, yaptırımların uygulandığı Rus bilişim bölümüne dair değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın siber alanda askeri bir yapı kurması gerektiğini belirten Şpak, “Devletin güvenlik ve savunma emelli bir siber ordu kurması son derece yanlışsız olur. Böylece yazılımcılara istihdam sağlamış oluruz. Hem profesyonel manada hem de vatanseverlik manasında kendilerini geliştirmiş olurlar.” dedi.

“YAZILIMCILARIMIZ ÜLKEDE KALIR”

Şpak, bu türlü bir adımın, yazılımcıların yabancı şirketlerde çalışma isteklerini de azaltacağını savunarak, “Böyle bir adım atılırsa, vatanlarını yüksek maaşlı yabancı şirketler için bırakıp gitmeden evvel 10 sefer düşüneceklerini umuyorum.” diye konuştu.

BİDEN, RUSYA SİBER TAARRUZ HAZIRLIĞINDA” DEMİŞTİ

ABD Lideri Joe Biden, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın yaptırımlara karşı kapsamlı bir siber akın hazırlığında olduğunu argüman etmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Biden’ın suçlamasını reddederek, “Rusya, ABD dahil Batı ülkelerinin birçoğu üzere devlet seviyesinde haydutluk yapmıyor.” tabirini kullanmıştı.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com