Ana Sayfa Dünya 20 Mart 2022 20 Görüntüleme

Rusya-Avrupa Mars görevi olan ExoMars sekteye uğradı

Ukrayna’ya taarruzları nedeniyle Rusya’ya yönelik yansılar ve yaptırımlar her alanda devam ediyor.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA AKINLARI SEBEBİYLE ASKIYA ALINDI

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) ile ortasındaki ortak Mars vazifesi olan ExoMars programını Rusya’nın Ukrayna’ya atakları nedeniyle askıya aldığını duyurdu.

ESA tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa kıymetlerine tam hürmet göstererek uzay programları geliştirmek ve uygulamakla misyonlu hükümetler ortası bir kuruluş olarak, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı, insan kayıplarını ve trajik sonuçları derinden kınıyoruz” denildi.


“DEVAM EDEN İŞBİRLİĞİNİN YÜRÜTÜLMESİ İMKANSIZ HALE GELDİ”

Açıklamada, Rusya’ya karşı alınan kararın üye devletler tarafından alınan kararlara uyumlu olduğunun da altı çizilerek, “16-17 Mart tarihlerinde Paris’te toplanan ESA’nın Yönetici Kurulu, ExoMars konusunda Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan durumu kıymetlendirdi. Oybirliği ile 2022’de fırlatılacak ExoMars gezici vazifesinde Roscosmos ile devam eden işbirliğini yürütmenin mevcut imkansızlığı kabul edildi ve ESA Genel Yöneticisine işbirliği faaliyetlerini alınan karar doğrultusunda askıya almak için uygun adımları atması talimatı verildi” tabirleri kullanıldı.

ESA Genel Müdürü’ne, ExoMars gezici misyonunu uygulamak için ileriye dönük mevcut seçenekleri tanımlamak ve süratli bir endüstriyel çalışma yürütmesi için yetki verildiği aktarılan açıklamada, “Roscosmos’un işçisini Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan çekme kararının akabinde, Soyuz tarafından başlatılması planlanan tüm vazifeler askıya alındı” denildi.


“ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU PROGRAMI ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR”

Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programının devam edeceği vurgulanan açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu Programı nominal olarak çalışmaya devam ediyor. Ana hedef, mürettebatın güvenliğini sağlamak da dahil olmak üzere ISS’nin inançlı operasyonlarını sürdürmektir” denildi.


Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com