Ana Sayfa Sağlık 3 Haziran 2022 14 Görüntüleme

Prostat büyümesinin habercisi olan işaretler

Prostat büyümesi ve tedavisi en çok merak edilen mevzular ortasında yer alıyor…

Ürolog Doç. Dr. Bülent Altunoluk, hususa ait açıklamalarda bulundu.

Prostatın idrar kaçmasını engellediğini söyleyen Altunoluk, şu tabirleri kullandı:

“Bir salgı bezi olan prostat, mesanenin çabucak alt kısmında yer alan, içerisinden idrar kanalının geçtiği ve ayrıyeten spermleri testislerden getiren tüplerin açıldığı bir organdır. 18-20 gram tartısındaki prostat, salgı yapan hücrelerden (tubuloalveolar bezler) oluşmaktadır.

“MENİNİN YÜZDE 90’I PROSTAT BEZİNDE ÜRETİLİR”

Prostat bezinin asıl işlevi meniyi oluşturan sıvının bir kısmını salgılamaktır. Cinsel bağlantı ya da mastürbasyon sırasında çıkan meninin yüzde 90’ı prostat bezinde üretilir. Ayrıyeten prostat, mesanenin ağzını sıkarak idrarın dışarı kaçmasını önlemektedir. Aykırı duran bir piramide benzeyen prostat, idrar kesesinin çabucak üstünde bulunmaktadır.

“50 YAŞINDAN SONRA ERKEKLERİN YARISINDA PROSTAT BÜYÜMESİ GÖRÜLÜR”

Prostat büyümesi, bilhassa idrar yolunu daraltıp sıkıştıracak halde prostatın iç kısmındaki bezlerin büyümesiyle kendini gösterir. Bu bezler büyüyünce, idrar akımına karşı bir direnç oluşturur. Hasebiyle hasta idrarını boşaltabilmek için mesanesini daha güçlü kasmak zorunda kalır. Prostat ergenlik periyodunda 2 katına çıkar. 25-30 yaşından sonra ise büyümeye devam eder. Prostat büyümesinin testosteron (erkeklik hormonu) ve östrojen (kadınlık hormonu) ile ilgili olduğu düşünülmektedir. 50 yaşından sonra erkeklerin yarısında prostat büyümesi görülürken, 60 yaşından sonra erkeklerin yüzde 65’inde prostat büyümeye devam eder. 80’li yaşlarda ise bu oran yüzde 90’ın üzerindedir. Prostat bu devirde elma büyüklüğüne kadar erişebilmektedir.”


40 YAŞINDAN İTİBAREN BELİRTİLER KONUSUNDA DİKKATLİ OLUNMALI”

Belirtiler çoklukla 50 yaşından sonra başlamakta ve yaş ilerledikçe artarak devam etmektedir. Lakin ailede bilhassa prostat kanseri hikayesi varsa 40 yaşından itibaren belirtiler konusunda dikkatli olunmalı ve sistemli denetimler ihmal edilmemelidir.

PROSTAT BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ

İdrara başlarken bir müddet bekleme yani idrar başladıktan sonra çıkışının geç başlaması, sık sık idrara çıkma hissinin oluşması, geceleri idrar için kalkmak ve gün boyunca sık sık idrara çıkmak, mesanenin geç boşalması, işemenin uzun sürmesi, idrar yaparken yanma hissi, mesanede güya idrar kalmış hissinin oluşması, idrar bittikten sonra damla damla akışın devam etmesi, sık oluşan idrar yolu enfeksiyonu ve mesanede taş oluşumu prostat büyümesinin belirtilerindendir.”

“İLAÇLA TEDAVİSİ MÜMKÜNDÜR”

Bülent Altunoluk, ilaç tedavisinin şikayetleri azalttığını söyleyerek, kelamlarına şu formda devam etti:

“Prostat büyümesinin ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçla yapılan tedavinin hedefi hastanın şikayetlerini azaltmaktır. Prostatın neden olduğu tıkanmaya müdahale etmek için “alfa bloker” ilaçları verilmektedir. Yan tesirleri düşük olan bu ilaçlar, hastada muhakkak bir mühlet rahatlama hissi verecektir. Lakin vakitle tıkanmanın derecesinin artması nedeniyle açık ve kapalı prostat ameliyatları gündeme gelecektir. Prostat ameliyatında; kapalı ameliyatlar penis uç kısmından idrar kanalına girilerek yapılmaktadır. Prostatın iç kısmı kesim modül kesilerek çıkarılmaktadır. Lazerde ise prostatın iç dokusu buharlaştırılmaktadır.”


teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com