Ana Sayfa Sağlık 17 Mart 2022 22 Görüntüleme

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli: Turkovac aşısı Omicron varyantına karşı koruyucu

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda öğrencilerle buluştu.

Öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Özdarendeli, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İnsanlar bir şeye inandığı zaman, pes etmediği zaman her türlü şeyi başarabileceğini düşünüyorum. Sabretmek lazım. Günü kurtarmaya çalışıp sadece kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkıp rahat bir noktaya geleyim düşüncesi ile hiçbir başarının gelmediğini size net olarak söylüyorum. Bir şey elde etmek istiyorsanız, kariyerini sağlam temellerde oturtmak istiyorsanız çok çalışıp acı çekmeniz lazım. Sabretmeniz ve bırakmamanız lazım. Bütün bunlar aslında Turkovac’ın özelinde var.

“EMEK VERMEDEN ELDE ETTİĞİNİZ HİÇBİR ŞEYİN ANLAMI YOK”

“AŞI BİLİMİNDE ÇALIŞACAK İNSAN YETİŞMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Ben Turkovac’ı sadece aşı olarak görmüyorum. Gerçekten ülkemizin bir markası oluyor. Ülkemizin bir modeli oluyor. Üniversite, kamu, özel sektör işbirliğinin en güzel örneklerinden bir tanesi olacaktır.

Şundan eminim ki, sadece gelecekteki salgınlarda ve pandemilerde bizim ülkemiz çok daha hızlı refleks gösterecektir. Aşı biliminde çalışacak insan yetişmesi çok önemlidir. Bunları parayla satın alamıyorsanız. Koronavirüsle beraber o noktada bu gibi önemli kazanımlarda elde ettik. Şu anda seri üretimin yapılıyor ama biz merkez olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Varyantlar ortaya çıktı. İlk önce alfa, daha sonra delta dünyada sirkülasyon oluşturdu.


Bir varyant çıktığı zaman diğer varyantı baskılıyor ve diğer varyant kayboluyor. İnsanlar bu sefer diğer varyant ile enfekte olmaya başlıyorlar. Aşıların koruyuculuğu bu noktada belirli noktada. Şimdi Omicron varyantı kasımdan bu yana dünyayı etkilediğini biliyoruz. Biz varyantlarla da ilgili çalıştık.

Sadece prototip Wuhan virüsünü izole ettikten sonra gene merkez olarak alfa, delta ve Omicronu da izole ettik. Bununla ilgili Turkovac’ın bu varyantlara karşı etkinliği çalışmalarını yaptık. Daha önce alfa ve deltayla ilgili yüzde 100 başarı sağladığımızı söylemiştik.


“3 DOZ TURKOVAC OMİCRONA KARŞI ETKİLİ”

Şimdi de Omıcronda 3 faz-2’deki gönüllülerle yaptığımız çalışmalarda 3 doz Turkovac aşısının Omicron varyantına karşı çok etkili olduğunu gösterdik. Omicron varyantına da karşı 3 doz Turkovac aşısının ciddi anlamda koruyucu olduğunu da saptadık.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com