Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 10 Nisan 2022 28 Görüntüleme

Piyade birliklerinin silahı havan, dron ile birleştirildi

Piyade birliklerinin kullandığı üst açı gurubuyla atış yapan, ateş dayanak silahı havan, yeni bir kapsama sahip oldu.

Ostim Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Kıvrak ve öğrencileri, yürüttükleri laboratuvar çalışmalarıyla Havan Bırakma Sistemi geliştirdi.

Laboratuvar ortamında yapılan testlerin akabinde drona entegre edilen sistemle saha testlerine başlandı.

Testte, bırakma sistemine 60 ve 81 milimetre 3 havan yüklendi. Dron, uzaktan kumandayla verilen komutla, patlayıcısız test mühimmatlarıyla belirlenen noktaya atış gerçekleştirdi.

İSTENİLEN NOKTAYA MÜHİMMAT BIRAKACAK

Kıvrak, test sonrası alanda rastgele bir noktadan imaj alındığında havan yüklü dronun istenen koordinata yönlendirilip bırakma sistemiyle 3 mühimmat bırakmasının sağlanabildiğini söyledi.

Kıvrak, “Bir tane 81, iki tane 60’lık havan bırakan bir sistem geliştirdik. Bu istikamette bir muhtaçlık kelam konusu oldu ancak karşılayamadık. Üniversite, laboratuvar olarak bunu kendimiz yapalım dedik. Piyasadan bulduğumuz ekipmanlar ve kendi yaptığımız elektronik denetim sistemiyle çok hesaplı bir Havan Bırakma Sistemi gerçekleştirdik ve patent müracaatlarını yaptık. Süreç içerisinde de denemelerini gerçekleştirdik. Sistemimiz pek hoş çalışıyor.”dedi.

25 KİLO YÜK İLE YARIM SAAT HAVADA KALABİLİYOR

“TERÖRİST ÖGELERİNİ ORTADAN KALDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Kıvrak, sistemin alanda sağlayacağı avantajlara ait şu değerlendirmelerde bulunurken, “Bir karakol etrafından manzara alındığını düşünün. Sistemi 2 dron kullanılacak formda kıymetlendiriyoruz. Birisi imaj alacak oburu de havanları taşıyacak. Yaklaşık 2-3 kilometre uzaklıktan manzara alındığında havanları taşıyan dron gönderilecek ve imajlı biçimde ögelerin üzerine 3 havan mermisini bırakacak. Olağan kurallarda yapmaya kalkışırsanız bu koordinatları vurmanız, silahı ayarlamanız külfetli ve güç. Bu türlü bir sistemde ise çok kolay ve uygun yapıyla terörist ögeleri ortadan kaldırmış olacağız.


“MAZLUM MİLLETLERİN SIKINTISINA DERMAN OLURUZ”

Maliyet olarak düşündüğünüz vakit da bu türlü bir sistemin yaklaşık 1500-2000 liralık bir maliyeti var. İnsansız hava araçları ve bırakma sistemleriyle alakalı ülke olarak çok hoş çalışmalarımız var, dünyada da şu anda duyuluyor. Münasebetiyle hesaplı ve sürdürülebilir eserler gerçekleştirirsek bir an evvel hem kendi silahlı kuvvetlerimizin muhtaçlığını karşılamış oluruz hem de artık olduğu üzere mazlum milletlerin sıkıntısına derman oluruz.”

Ömür

Konya’nın tarihi Sille Mahallesi turistlerin gözdesi oldu

Futbol

Fenerbahçe – Galatasaray derbisinin tarihi muhakkak oldu

Coin Haber

Btc Era ile İkinci Maaş Kazanabilirsin!

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com