Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Nureddin Nebati: Yatırımcımızın önünü kesenlerle mücadele etmeyi biliriz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,  hiç kimsenin bu ülkede yatırım yapacak girişimcilerin önünü kesip mani koyamayacağını vurgulayarak, “Yatırımcımızın önünü kesenlerle gayret etmeyi biliriz. Bürokratik pürüzler çıkaranların önünde biz duracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bürokratik oligarşiye olan savaşında en önde giden akıncılar olarak bizi görebilirsiniz. Bu manilerin önünde biz dururuz. Gerek kamu-özel iş birliği projeleriyle gerek direkt yatırımlarla biz bunu yapacağız.” diye konuştu.

EMTİA VE PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ

Bakan Nebati, zorluklar yaşadıklarını, şu anda dünyada emtia ve petrol fiyatlarının yükseldiğini lisana getirerek şöyle konuştu:

“İki yıl boyunca yansıtmamaya uğraş ettik ve Türkiye dünyada kendisini olumlu olarak ayrıştıran en değerli ülkelerin başında geldi. 2020’de dünya küçülürken büyüdü, 2021’de çift haneli yüzde 11’lik bir büyümeyi sağladı. Şu anda enflasyonun baskısı altındayız. Halledeceğiz, 20 yıldır hangi sorunu çözmedik. 20 yıldır çok daha devasa sorunların üstesinden geldik. Allah’ın müsaadesiyle sizlerin takviyesi ve duasıyla bu işlerin üstesinden geldik bundan sonra da geleceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde tüm kabine üyeleri, bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye liderlerimiz hepimiz fakat hepimiz sizlerin emrindeyiz.


ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz ve enflasyonla nasıl çaba edileceğini en güzel bilenlerdeniz. Bugünler geçecek. Unutmayın her zorluktan sonra bir kolaylık vardır. Bu ülkede 2 yıl evvel salgın başladığında ‘bu ülke öldü, bitti, yandı’ diyenler 2 yıl içerisindeki büyümeyi, gelişmeyi gördükçe başlarını duvarlara vurdu.

TÜRKİYE’Yİ ŞİKAYET EDENLERE SESLENİYORUM

Fakat merak etmeyin bugün karamsarlık yayanlar, bugün insanların moralini bozmaya çalışanlar biz Londra’ya gidip Türkiye’yi anlatıp Türkiye’ye yatırım çekmeye çalışırken gidip Türkiye’yi şikayet edenlere sesleniyorum. Biz güçlü bir ülkenin temsilcileriyiz ve bu ülke Allah’ın müsaadesiyle hiç kimseye eyvallah etmez ve dilenmez. Biz güçlü ülkenin medeniyetine sahip olan geçmişten tevarüs eden gücünü bilen bir ülkenin temsilcisiyiz. Zorluklar önünde baş eğmeyiz. İki yıl evvel de ‘bu ülke yandı, bitti’ dediler, nasıl 2 yıl boyunca yanıldılarsa bundan sonra da yanılacaklar. Tekraren söylüyorum, bu güç dünya şartlarının üstesinden geleceğiz.”


“MİLLET TÜRK LİRASINA GÜVENMEYE BAŞLADI”

Türkiye iktisat modelinin bir gerçeklik olduğunu ve dünyanın bu modeli şu anda izlemeye aldığını anlatan Bakan Nebati, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Döviz fiyatları makul gidiyor, bu kez başladılar sormaya ‘niye makul gidiyor, ne yapıyorsunuz?’ İnanç var inanç. Millet Türk lirasına güvenmeye başladı. Millet Türk lirasıyla iş yapmanın hoşluğunu yaşamaya başladı ve millet, girişimcilerimiz iş yaparken enflasyonun üzerindeki bir faizle değil enflasyonun çok fakat çok altındaki oranlarla iş yapmayı öğrendi. Millet Türk lirasının gücünün farkına vardı. Şu sıkıntı günler geçecek, enflasyonun üstesinden geldiğimiz üzere şu karamsarların da üstesinden gelmeyi bu millet bilir. Siz düzgün olun, yeterli bakın, canlı olun, bayrağınıza sahip çıkın, ezanınıza sahip çıkın, Kürt’ü, Arap’ı, Türk’ü, Çerkez’i asla ayrımcılık yapmadan birlik ve berberliğimizin kardeşlik ruhunun bize getirdiği o özgüvenle hareket edin, optimist olun.

OPTİMİSTLİK BU TOPRAKLARIN ÖZELLİĞİ

Optimistlik bu toprakların en hoş özelliklerindendir. Karamsarlar daima yanlış şeyler söylerler, daima ağlarlar bizim ağlayanlarla işimiz yok. Biz lakin, zulme uğrayanların gözyaşını silmeyi biliriz. Palavra, dolan, ‘ülke battı yandı, bitti’ diyenlerin uydurma gözyaşlarına asla pirim vermeyiz. Bu ülke güçlü bir ülke. Allah’ın müsaadesiyle bu ülke Allah da razı millet de razı 20 yıldır bizi nasıl hizmet etmeye getiriyorsa bundan sonra da getirmeye devam edecek. Zira biz imanla işimizi yapıyoruz, biz hürmetle yapıyoruz, biz milleti başımızın üstünde taşıyoruz. Biz ‘milletin hizmetkarıyız’ diyoruz onun için işimiz elhamdülillah her zorluktan sonra kolaylık misalinde olduğu üzere çarçabuk çözülüyor ve yürüyor.


DAİMA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

Onlar konuşsunlar, onlar şikayet etsinler, onlar karşıt baksınlar, onlar yurt dışına haberler çalsınlar, onlar toplumsal medyadan olmadık iftiralar atsınlar, onlar ne yaparlarsa yapsınlar kazanan biz olacağız biz. Biz birlikte epey, birlikte hareket ettikçe daima birlikte yürüyeceğiz.”

“MANİPÜLATİF İŞLER YAPTILAR”

Bakan Nebati, 20 Aralık öncesinde isminin önünde profesör, doçent titri olanların, yılların siyasetçisi olduğunu tez edenlerin halkı kandırdığını söz ederek, şunları kaydetti:

“Gidin dedi döviz alın’, yapmayın dedik, bu hakikat bir şey değil, ekonomik gerçeklikler bunu karşılamıyor dedik bizimle dalga geçtiler ve iftira atmaya devam ettiler. Her türlü manipülatif, spekülatif telaffuzdan vazgeçmediler. Hatta ihanete varan kelamlar söylediler, ne oldu 20 Aralık’ta düzeldi. Geçen bir toplumsal medya oyunuyla yeniden manipülatif işler yaptılar. ‘Ülkede ay çiçek yağı bitti’ dediler, düzmece evraklar, düzmece fotoğraflar ya da kampanya yapan bir marketteki fotoğrafları paylaşarak millete ayçiçeği stoku yaptırdılar. Bir yıllık konut stoku yapan mesken hanımları oldu ve yağları stokladılar. Bedelli kardeşlerim, bunların hayatı palavra, palavra üzerine şurası bir hayatları var. Siz bizim söylediklerimize bakın. Ne vakit yanılttık, Sayın Cumhurbaşkanımız ne vakit yanılttı. Biz gerçek olan şeyleri söyleriz, sakın ha toplumsal medyaların size uydurduğu palavra dolanla hareket etmeyin.


‘YAĞ SORUNU VAR’ DİYENLERE ALDIRIŞ ETMEYİN

Bu stokçular var ya bir de bunların ortakları var bir de kendisi yağ ürettiği halde yağın Türkiye’de bir sorun olmadığını bildiği halde çıkıp ‘yağ sorunu var’ diyenlere aldırış etmeyin. Biz varız, çalışıyoruz ve yolumuza devam edeceğiz.”

“DEVLET HERKESİN İHRTİYACINI KARŞILAYACAK GÜCE SAHİP”

AK Parti hükümetlerinin Türkiye’de 20 yılda her alanda çok şey yaptığını aktaran Nebati, geçmiş periyotta Viranşehir’de insanların hekim ve ilaç bulmakta zorlandığını anlattı. Nebati, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi elhamdülillah yolda yürüyenler anlı açık, başı dik bir formda ‘bana hizmet eden hastaneye, bana hizmet eden doktora gidiyorum, ilaçlarımı da istediğim eczaneden alıyorum’ diyor. Minnet yok, Ahmet’e, Mehmet’e, Veli’ye minnet yok. Hiç kimseye minneti yok. Bu devlet herkesin gereksinimini karşılayacak güce sahiptir. Onun için yalnızca sıhhatte, yollarda, hastanelerde değil, havaalanlarıyla, savunma endüstrileriyle özgür güçlü dış siyasetiyle dünyada Türkiye var, Türkiye var dedirtecek bir gücümüz de var elhamdülillah. Türkiye güçlü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile daha da güçlü. Karadeniz’de, Akdeniz’de bir gerginlik mi var Türkiye, dünyada bir gerginlik mi var Türkiye, bir sorun mu var işte Türkü, Kürt’ü, Arap’ı ile bir ortada birlikte hareket eden, Kabe’deki insanların duasını alan bir Türkiye var, bir önder var elhamdülillah. En temel belediye hizmetlerinden bihaber olanlara belediyeciliği öğrettik. En temel hizmetlerden hakkı olanlara haklarını en güzel halde verdik.

PROJELERİ ÇALIŞARAK YERİNE GETİRDİK

Projeleri tezgahlarda, raflarda dursun diye yazmadık çizmedik, uygulansın diye gece gündüz demeden çalışarak yerine getirdik. Şanlıurfa’ya, Viranşehir’e yüzlerce projeyle geldik, gelmeye de devam edeceğiz.”

Nebati, kente gelmeden evvel Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünü ve ilçenin muhtaçlığı olan branşlardaki tabip atamalarını birinci kurada yapacaklarını belirttiğini söyledi.

“TOKİ ŞANLIURFA’YA 1.000 TOPLU KONUT YAPACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da ilçedeki etraf yolu üretiminin programa alındığını iletmesini istediğini aktaran Nebati, TOKİ tarafından da Şanlıurfa’ya 1.000 toplu konutun yapılacağını söz etti.

“8 MİLYON DEKAR ALANI SULAMAYA AÇMIŞ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı güneş gücü santralleri ve sulama kanallarıyla ilgili detayları yarın açıklayacaklarını anlatan Nebati, şöyle devam etti:

“Gıda hususlarında KDV’yi yüzde 8’den 1’e düşürdük, ziraî abonelerde elektrikte KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük. Güneş gücü santralleriyle size net olarak bir şey söyleyeyim. 3 yıl içerisinde Şanlıurfa’da güç muhtaçlığı ziraî abonelerde sıfırlanmış olacak. Ürettiğiniz fazla elektriği de satacaksınız. 3 yıl içerisinde çiftçilerimiz bir daha elektrikle ilgili ‘şu sorunu yaşadım, fatura sorunu yaşıyorum, elektriğim kesildi, karşılayamıyorum, yüksek geldi’ demeyecek.

ŞANLIURFA GÜNEŞ GÜCÜ ÜRETECEK

Size yarın açıklayacağımız şartlarla öylesine imkanlar vereceğiz ki Viranşehir, Şanlıurfa ve Türkiye, güneş gücünü kendisi üretecek. Kendisi üretecek ve ürettiği güneş gücüyle de ziraî üretimde inşallah patlama yapacak. 1000 Megawatt GES tesisi kurulması durumunda 2 yılda Türkiye muhtaçlıklarını karşılıyor ve 800 bin hektar yani 8 milyon dekar alanı sulamaya açmış olacağız, yapacağımız yatırımlarla.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com