Ana Sayfa Ekonomi 29 Mart 2022 20 Görüntüleme

Nureddin Nebati: Piyasa aktörlerinin Türkiye ekonomisine güveni arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiltere’nin başşehri Londra’da memleketler arası finans şirketlerinin, üst seviye yöneticileri ve yatırımcılarıyla dün gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını yanıtladı.

40’A YAKIN ÜST SEVİYE YÖNETİCİYLE GÖRÜŞTÜ

Misyona geldiği birinci günden itibaren gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasa aktörleriyle toplantılar yaptığını belirten Nebati, Londra’da yalnızca bir gün içerisinde 15’i varlık idare şirketi, 15’i milletlerarası kalkınma ve yatırım bankası, 4’ü özel sermaye ve altyapı fonu olmak üzere 40’a yakın üst seviye yöneticiyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“TÜRKİYE İKTİSADINA İNANÇ ARTTI”

Nebati, geçen ay başında yatırımcılarla görüşmek için Londra’ya seyahat ettiklerini, dün ise ikinci ziyareti gerçekleştirdiklerini anımsatarak, “Piyasa aktörlerinin bizim kararlığımızı, izleyeceğimiz yol ve adımları bilmesi, Türkiye iktisadına olan itimadı artırdı.” diye konuştu.

Son iki yılda tüm dünyanın karşılaştığı en büyük sorunun artan enflasyon olduğuna değinen Nebati, “Enflasyonu düşürmeye yönelik bir dizi adım attık ve atmaya da devam edeceğiz. Makroekonomik göstergelerin düzelmesiyle Türkiye iktisadına duyulan inancın daha da artacağına olan inancımız tamdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“EMTİA FİYATLARI TÜM DÜNYADA ENFLASYON BASKISINI ARTIRIYOR”

Bakan Nebati, Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik ve finansal risklerin başka ülkelere de yayılma ihtimaline ait şunları kaydetti:

“Rusya-Ukrayna savaşı ve bu kapsamda Rusya’ya uygulanan kapsamlı yaptırımlar, Rusya iktisadı başta olmak üzere farklı kanallardan öteki ülkeleri de olumsuz etkiliyor. Rusya ve Ukrayna’nın global tarım, güç ve başka emtia ihracatı içerisinde yükü yüksek olsa da global ticaret ve büyümedeki yüklerinin nispeten düşük olduğunu görüyoruz. Yakın vakitte yapılan çalışmalar da Rusya-Ukrayna savaşının Avro Bölgesi ve global iktisada yayılma tesirinin var olduğunu gösterirken, bu tesirin kısıtlı kalması bekleniyor.

Öteki taraftan, bilhassa artan emtia fiyatları, halihazırda tüm dünyada yüksek olan enflasyon üzerindeki baskıyı daha da artırıyor. Güç fiyatlarındaki artış, tüm dünyada hane halkının satın alma gücünü azaltarak tüketimi olumsuz etkiliyor. Azalan taleple birlikte oluşan belirsizlik ortamı yatırımları azaltıyor. Bu çerçevede, son periyotta global seviyede enflasyon iddiaları üst istikametli, büyüme kestirimleri ise aşağı taraflı güncellenmektedir.”

“ÜLKEMİZ ŞOKLARA SON DERECE DİRENÇLİDİR”

Nureddin Nebati, Türkiye’nin mevcut global risklere karşı hazırlıkları hakkında da bilgi vererek, “Hayata geçirdiğimiz siyaset adımlarımız sayesinde ekonomimizdeki kırılganlıkları azalttık. Ülkemiz gerek güçlü kamu maliyesi gerek sağlam bankacılık bölümüyle şoklara son derece dirençlidir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye’nin güçlü mali disiplinine dikkat çeken Nebati, dünyada bütçe açıklarının çift haneleri, borçluluk düzeylerinin ise üç haneleri gördüğü bir ortamda sağlam ve ihtiyatlı bir kamu maliyesine sahip olunduğunu söyledi.

“ÜRETİM YAPMA HÜNERİNE SAHİBİZ”

Nebati, “Gerek AB tarifli borç stokumuzun Maastricht Kriterlerinin epeyce altında olması, gerekse maliyet avantajına ve katma bedelli üretim yapma maharetine sahip olma özelliği sayesinde ülkemiz, risklerini yönetebilen, borçluluk oranları sürdürülebilir olan, sıhhat krizi üzere öngörülmesi güç riskler karşısında gerekli donanımı olan bir ülkedir. Türkiye güçlü özelliklerinin şuuru ile olası riskler nezdinde yaşanabilecek mümkün kırılganlıklara karşı kapsayıcı adımları devreye almaktadır.” diye konuştu.

“GÜÇLÜ İHRACAT EĞİLİMİ 2022’DE DE DEVAM EDİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Fiyat İstikrarı Komitesi, Finansal İstikrar Komitesi ve İktisat Uyum Şurası toplantılarında Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan gelişmelerin mümkün yansımalarını her boyutuyla ele aldıklarını anlattı.

İlgili tüm bakanlıklar ve kurumlarla eşgüdüm içerisinde gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Nebati, “Bu çerçevede, Rusya-Ukrayna kaynaklı risklerin ekonomimize muhtemel olumsuz tesirlerini de azaltmaya yönelik önlemleri kararlılıkla hayata geçirmeye devam ediyoruz. İhracatı ve katma bedelli üretimi önceleyen politikalarımızla kıymetli kazanımlar elde ettik. Geçen yıl güçlü seyreden ihracatın 2022’de de bu eğilimini devam ettirdiğini görüyoruz.” dedi.

‘DIŞ TİCARET SİYASETLERİNDE UZUN YILLARDIR BAŞARILIYIZ’

Nebati, global güç ve güç dışı emtia fiyatlarındaki artışların hane halkının alım gücüne negatif tesirini sınırlamak için son devirde besinde ve elektrikte KDV indirimleri uygulanması tarafında karar aldıklarını söz etti.

Türkiye iktisadının dirençli olduğunu yineleyen Nebati, “Ülkemiz; uzun yıllardır uyguladığı başarılı dış ticaret siyasetleriyle ihracatta hem eser hem de pazar çeşitlendirmesini sağlamış olup, dinamik ve şoklara karşı bağışıklığı yüksek olan gerçek kesimiyle bu süreci hasarsız bir biçimde atlatma kabiliyetine sahiptir.” değerlendirmelerini yaptı.

“İHTİYATLI KAMU MALİYESİ İLE İSTİKRARLI BÜYÜME GÖRÜNÜMÜNÜ DESTEKLİYORUZ”

Bakan Nebati, Türkiye’de hane halkının döviz cinsi borcu bulunmadığını, bankacılık kesiminin de döviz açık durumun olmadığını söyledi.

Türkiye’nin bilanço yapısı güçlü ve büyüyen bir bankacılık bölümüne sahip olduğunu belirten Nebati, “Ülkemizin toplam borçluluk oranları da çok yönetilebilir ve düşük seviyelerdedir. Biz ihtiyatlı kamu maliyesi ile istikrarlı büyüme görünümünü destekliyoruz.” dedi.

Nebati, Türkiye’nin negatif şoklara karşı direncini her geçen yıl artırdığına işaret ederek, “Her ne kadar son periyotta güç ithalatındaki artışla birlikte bir ölçü yükselme eğilimi olsa da cari açığımızın geçmiş yıllara kıyasla değerli ölçüde gerilemesini ve dış tasarruflara olan bağımlılığımızın azalmasını, kıymetli bir destekleyici faktör olarak görüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“KÜRESEL BEDEL ZİNCİRLERİNDE ÜST SIRALARA ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ”

Rusya’dan çıkmak isteyen şirketler için Türkiye’yi daha da cazip kılmak maksadıyla neler yapılabileceğine ait görüşlerini de paylaşan Nebati, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye iktisadının milletlerarası arenadaki rekabet gücünü artırmak için yatırımcı inancını desteklemeye yönelik kararlı uğraşlarımız devam etmektedir.

Bu çerçevede beşeri sermayesini güçlendirici istikamette eğitim, maharet ve işgücü alanındaki ıslahatlara odaklanmak, firmaların global kıymet zincirine entegrasyonunu sağlayıcı adımlar atmak, sanayide dijital dönüşümü hızlandırmak, katma pahalı ve yenilikçi üretim ile verimliliği artırmaya yönelik siyasetlere ağırlaşmak, önümüzdeki periyotta de en temel önceliklerimiz olacaktır.

Türkiye İktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sağlayarak ve yüksek katma kıymetli yatırımları teşvik ederek; üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı amaçlıyoruz. Böylelikle cari açık meselesini kalıcı olarak çözmek, orta gelir tuzağını aşmak ve global paha zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com