Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 21 Nisan 2022 22 Görüntüleme

Nevşehir’de Yusuf’a saldıran köpekler, Hayvan Kasabası tarafından sokağa bırakıldı

Nevşehir’in Kaymaklı beldesinde okula giderken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan 8 yaşındaki Yusuf Bayraktar’a saldıran köpeklerin, köpek toplama merkezi olan Hayvan Kasabası tarafından bırakılan köpeklerin olduğu ortaya çıktı.

Güvenlik kameralarınca kaydedilen imajlardan anlaşılan olay hakkında Kaymaklı Belediye Lideri Harun Çekiç açıklama yaptı.

“TEDAVİLERİ YAPILDIKTAN SONRA DOĞAL ORTAMLARINA BIRAKILMASI EMREDİLİYOR”

Çekiç, “Biz Kaymaklı Belediyesi olarak, daha evvelki devirlerde yapılmış olan Hayvan Transfer Merkezimiz vardı. Biz orada hayvanları toplayıp en azından bu ağır kış koşullarında sokakta aç susuz kalmaması için Transfer Merkezinde toplayıp daha sonra Nevşehir’deki Hayvan Kasabasına gönderiyoruz. Lakin ilgili kanun unsuru hayvanları barınaklara götürsek bile 15 gün sonra tedavileri, aşıları, kısırlaştırmaları yapıldıktan sonra doğal hayat ortamlarına bırakılmasını emrediyor. Burada bir tehlike artık görüldü, geliyor. Biz bunun önüne geçilmesi için cumhurbaşkanımızdan, hükümetimizden, bakanlarımızdan hepsinden bu kanun unsurlarında tekrar düzenlenmesi talep ediyoruz” biçiminde konuştu.

“5199 SAYILI HAYVAN MÜDAFAA KANUNU TEKRAR DÜZENLENMELİ”

Çok önemli dertler ile karşı karşıya kaldığını söz eden Çekiç, “Hem hayvanlarımız hem de insanlarımız tehlike altında. Biz hayvanlarımızın da, çocuklarımızın da, insanlarımızın da sıhhatinin korunabilmesi için 5199 sayılı Hayvan Müdafaa Kanunun üzerinde düşünülerek Hayvan Severlerle, derneklerle, vatandaşlarla, belediyelerle istişare içinde nasıl düzenlemeler yapılabilir, neler yapılabilir, hem hayvanlarımızın korunması hem de insanlarımızın sıhhatinin korunması açısından burada kanun düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de her gün bu çeşit haberler geliyor. Köpeklerin çocuklara karşı saldırısı, köpekten kaçarken bir otomobilin altında kalması üzere. En son bir tane çocuğumuzun bacağı kesilmek zorunda kaldı, bu cins olaylarla karşılaşılmaması ismine biz bu yasanın yine düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com