Ana Sayfa Dünya 1 Haziran 2022 16 Görüntüleme

NATO liderlerinin gündemi, Rusya – Ukrayna savaşı

NATO’ya üye 30 ülkenin önderleri, Belçika’nın başşehri Brüksel’de bir ortaya gelecek.

Başkanların gündeminde Rusya-Ukrayna savaşı ve NATO’nun Doğu Avrupa’daki uzun vadeli duruşu olacak.

ERDOĞAN DORUĞA KATILACAK

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenecek NATO Önderler Doruğu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Toplantıya Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky’nin de telekonferansla bağlanarak konuşma yapması, NATO’dan hava savunma sistemleri temin edilmesiyle uçuşa yasak bölge talep etmesi bekleniyor.

STOLTENBERG’İN AÇIKLAMASI

Fevkalâde nitelikli tepe toplantısında önderlerin gündeminde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasındaki gelişmeler bulunuyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tepeyi duyurduğu açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonuçlarını, Ukrayna’ya güçlü takviyemizi ve güvenliğimizdeki yeni gerçeklik karşısında NATO’nun caydırıcılık ve savunmasının daha da güçlendirilmesini ele alacağız.” tabirini kullanmıştı.

NATO’NUN DOĞU AVRUPA’DAKİ VARLIĞI

NATO, Kasım 2021’den beri Rusya’nın Ukrayna hududunda askeri yığınağını artırması nedeniyle bu ülkeye reaksiyon göstermiş ve Avrupa’nın doğusundaki varlığını artırmaya başlamıştı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya hücum başlatmasından sonra da bu ataklara sürat verildi.

MUHAREBE BİRLİKLERİNE DESTEK

Bilhassa Baltık ülkeleri ve Polonya’daki çok uluslu muharebe birliklerine destek yapıldı. Bölgeye de çok sayıda savaş uçağı ve savaş gemisi gönderildi. Ayrıyeten daha evvel NATO’nun bir muharip birliğinin bulunmadığı Romanya’ya da askerler konuşlandırıldı.

130 JET, 200 GEMİ

Stoltenberg’in iki hafta evvel verdiği bilgiye nazaran, Rusya’ya karşı alınan önlemler çerçevesinde NATO’nun yüksek hazırlıklı durumda 130 jeti, en kuzeyden Akdeniz’e kadar 200 gemisi ve ek binlerce askeri Avrupa’nın doğusunda ve yakınlarında bulunuyor.

NATO, Rusya ile ortaya çıkan gerginliğin akabinde tarihinde birinci sefer Mukabele Kuvveti’ni harekete geçirmişti. Son olarak 16 Mart’ta yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda ittifakın Avrupa’nın doğusundaki uzun vadeli konumlanması görüşülmüştü.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com