Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 22 Mart 2022 21 Görüntüleme

NASA’nın uzay uçuşu rekoru kırıldı

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

NASA astronotu Marke Vande Hei, Amerikan uzay programının uzayda kesintisiz geçirilen gün sayısı rekorunu kırdı.

Mark Vande Hei, 15 Mart Salı günü prestijiyle uzayda öbür tüm ABD astronotlarından daha fazla vakit geçirmiş bulunuyor.

DÜNYA REKORU

Nisan 2021 tarihinde istasyona ulaşan astronot, uzayda şu ana kadar 340.5 günü devirirken, bu NASA özelinde yeni bir dünya rekoru olarak kabul ediliyor.

UZAYDA KESİNTİSİZ GEÇİRİLEN EN UZUN MÜHLET

Eylül ayında vazife mühleti uzatılan astronot, şayet planlandığı üzere 30 Mart’ta Dünya’ya dönerse, uzayda kesintisiz 355 gün geçirmiş olacak ve uzayda kesintisiz geçirilen gün sayısı rekorunu daha da geliştirecek.

Mevcut NASA rekoru, 1 Mart 2016’ya kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 340 gün geçiren astronot Scott Kelly’ye ilişkin.

Dünya rekoru ise, 1994 ve 1995’te Rus Mir uzay istasyonunda 437 gün kalan Valeri Polyakov’un elinde bulunuyor.

Eski ABD Ordusu subayı ve 2009’dan beri NASA astronotu olan Vande Hei’nin aslında ekim ayında Dünya’ya dönmesi planlanıyordu.

Fakat astronotun dönüşü, bir Rus sinema üretimcisinin ve aktristin bir sinemanın birtakım kısımlarını istasyonda çekmesi için ertelenmişti.

Zira Rusya’dan istasyona fırlatılan iki sinemacı, Vande Hei ve Rus kozmonot Pyotr Dubrov için ayarlanan Soyuz uzay aracındaki koltukları işgal etmişti.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com