Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 22 Mart 2022 18 Görüntüleme

NASA, Ay için üretilen dev roketi fırlatma rampasına taşıyacak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis misyonu kapsamında 2025 yılına kadar Ay’a ve daha sonra Mars’a astronot göndermenin planlarını yapıyor.

Bu kuvvetli görevde SpaceX, Blue Origin ve Dynetics üzere uzay şirketlerinden yardım alan NASA, kendi geliştirdiği “SLS” isimli roketiyle seyahatleri inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

NASA’nın Space Launch System (SLS) roketi, birinci kez 2 Eylül 2020 tarihinde teste girmiş ve statik ateş testine tabi tutulan roketin, düzgün çalışıp çalışmadığı denetim edilmişti.

FIRLATMA RAMPASINA TAŞINIYOR

NASA tarafından yapılan açıklamada, SLS isimli dev roketin ve üzerinde bulunan Orion isimli mekiğin Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Araç Montaj Binası’ndan birkaç kilometre uzaktaki Fırlatma Kompleksi 39B’ye taşınacağını duyurdu.

Üzerine Orion uzay aracı monte edilmiş olan SLS roketin yaklaşık 6 ila 12 saatte taşınacağını belirten NASA, 1 Nisan tarihinde ise testlere başlanacağını duyurdu.

Bu testler kapsamında roketin merkezine harika soğuk itici gaz yükleme ve boşaltma yapılarak fırlatma süreci sırasında roketin ayakta kalabilme yetenekleri gözden geçirilecek.

Artemis-1 misyonu olarak isimlendirilen deneme uçuşuyla NASA, Orion uzay aracını Ay’a hakikat fırlatacak.

Her şey planlandığı halde ilerlerse, 1972’deki Apollo 17 misyonundan sonra Ay’a birinci kez insan götürecek Artemis-3 misyonu 2025’te yapılacak.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com