Ana Sayfa Ekonomi 9 Mayıs 2022 21 Görüntüleme

Mustafa Varank, Sırbistanlı mevkidaşı ile bir araya geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Sırbistan Yenilik ve Teknoloji Bakanı Nenad Popoviç ve beraberindeki heyetle iki ülke ortasında bilhassa araştırma ve geliştirme alanlarındaki potansiyel iş birliği fırsatlarını değerlendireceklerini söyledi.

YAŞANAN GELİŞMELERE KARŞI DAYANIŞMA

Türkiye ve Sırbistan’ın, münasebetlerini karşılıklı itimat ve hürmet temeline dayandıran iki dost ülke olduklarını tabir eden Varank, bilhassa son vakitlerde dünyada şahit olunan hadiselerin, bu çeşit birlikteliklerin ve dayanışmanın kıymetini bir sefer daha gösterdiğini söyledi.

“TÜRKİYE, BÖLGEDE DEĞERLİ ROL ÜSTLENİYOR”

Türkiye’nin, tarih boyunca olduğu üzere bugün de bölgesindeki ve dünyadaki krizlerde etkin bir rol üstlendiğine, barış ve diplomasinin elçiliğini yaptığına dikkati çeken Varank, şöyle konuştu:

“Bunun en yakın örneğini Rusya-Ukrayna savaşında gördük. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı birinci günden itibaren en üst seviyede temaslar gerçekleştiriyoruz, savaşın bir an evvel son bulması için ağır diplomasi trafiği yürütüyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına yapılan haksız ve hukuksuz taarruzların da artık Rus kültür ve medeniyetini gaye almaya kadar varan ayrımcı uygulamaların da karşısında durduk. Şunu açık yüreklilikle söz etmek istiyorum.


RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAN EN FAZLA ETKİLENEN ÜLKE TÜRKİYE’DİR

Tarafların dışında Rusya-Ukrayna savaşından en fazla etkilenen ülke Türkiye’dir. Hasebiyle bir an evvel kalıcı barışın sağlanması için en fazla adım atan ülke de yeniden Türkiye olmuştur. Birinci önceliğimiz Ukrayna’daki savaşın bir an evvel sona ermesi ve bölgesel istikrarın yine tesis edilmesidir. Türkiye, şimdiye kadar olduğu üzere, bu gayeye yönelik tüm barışçıl teşebbüslerin öncüsü ve savunucusu olmaya devam edecektir.”


“AR-GE ALANLARINDAKİ İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARINI GÖRÜŞECEĞİZ”

Bakan Varank, Popoviç’i, Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyon merkezi olan teknoparklarından olan ODTÜ TEKNOKENT’te ağırladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Burada, fikirden pazara kadar tüm üretim ve geliştirme süreçlerini desteklediğimiz Türk girişimcilerle, adeta altın çağını yaşayan oyun dalımızın temsilcileriyle buluşturduk. Artık ülkelerimiz ortasındaki mevcut iş birliklerini kıymetlendirecek, bilhassa araştırma ve geliştirme alanlarındaki potansiyel iş birliği fırsatlarını bir arada görüşeceğiz. Sırbistan’da 800’den fazla Türk firması 200 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.


SIRBİSTAN’IN STRATEJİK POZİSYONU AVANTAJ SUNUYOR

Sırbistan’ın Avrupa’ya açılan bir kapı olarak stratejik pozisyonu Türk işletmelerine önemli bir avantaj sağlıyor. Sayın Bakan’ın da bu yatırımlara dayanağını biliyorum. Bu sayede, yatırım yapan Türk şirketlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Türk müteahhitlik firmaları da ulaşımdan inşaata, sağlıktan altyapıya farklı dallarda hayata geçirdikleri projelerle Sırbistan’ın kalkınmasında aktif bir rol oynuyor. Bu yatırımları kazan-kazan anlayışına nazaran nasıl daha ilerilere taşıyabiliriz, bugün pahalı meslektaşımla bu konuları da görüşeceğiz.”

POPOVİÇ, BAKAN VARANK’I SIRBİSTAN’A DAVET ETTİ

Konuk Bakan Popoviç de birçok Türk şirketin, artık olduğu üzere ileride de Sırbistan’da iş yapmasını beklediklerini tabir ederk, kelamlarını şöyle tamamladı:

“İki ülke ortasında çok daha fazla iş birliği fırsatları var. Bugün Türkiye’nin teknolojik ekosisteminin nasıl geliştirdiğini görme fırsatımız oldu. Türkiye’nin harika mühendislere ve yenilikçiliğe sahip olduğunu gördük. Bu, Sırbistan’ın inovasyon ekosistemini nasıl geliştireceğine bir örnektir. İki ülke bakanlıkları ortasında Ar-Ge, inovasyon ve yenilik alanında bir iş birliği mutabakat zaptı imzalamak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bunu imzalamak için de sizleri Sırbistan’a davet etmek istiyoruz.”

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com