Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Gündem 8 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Murat Kurum, güzel haberi açıkladı: Sıfır Atık, Akdeniz’in en iyi projesi seçildi

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Birleşik Krallık ve Türkiye iş birliğinde düzenlenen “Yeşil Finansman Konferansı”na katılmak üzere geldiği Londra’da AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

SIFIR ATIK PROJESİ BİRİNCİ SEÇİLDİ

Sıfır Atık Projesi’nin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ses getiren bir proje olduğuna işaret eden Kurum, “Akdeniz Parlamenterler Asamblesinde Sıfır Atık Projemiz, Dubai’de 9-10 Mart’ta düzenlenen 16’ncı Genel Kurul’da birinci seçildi. Akdeniz Parlamenterler Meclisinde 21 ülke var. Bu 21 ülke içerisinden birçok proje aday oldu lakin Sıfır Atık Projesi birinci seçildi. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürüttüğümüz proje, sahiden artık hudutlarımızı zorluyor. Hem ulusal hem de milletlerarası arenada birçok mükafata layık görüldü.” diye konuştu.

AMAÇ YÜZDE 35 GERİ KAZANIM ORANI..

Sıfır Atık Projesi’yle geri dönüşüm anlayışını meskenin içine kadar getirdiklerini anlatan Kurum, 2030 yılına kadar yüzde 35 geri kazanım oranını hedeflediklerini lisana getirdi. Projeyi “çatı” olarak gördüklerini belirten Kurum, “Sıfır Atık Projesi, Türkiye’nin en büyük bayan etraf hareketi projesidir. Denizlerimizi korumak da kaynaklarımızı daha verimli kullanmak da millet bahçelerimizle yeşil alanların artırılması da Sıfır Atık Projemizin içerisinde. Münasebetiyle bu projeyi çok önemsiyoruz ve inşallah daha kaç mükafatlar alacaktır. Sayın Emine Erdoğan’a da bize verdiği takviyeden dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin 2005 yılından bu yana “ana katılımcı” olarak temsil edildiği Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA), bölgenin karşı karşıya olduğu problemlere ortak tahliller bulmak için üye ülkeler ortasında iş birliğini geliştirme misyonuyla Akdeniz bölgesinde merkezi bir aktör pozisyonda bulunuyor.

AKDENİZ-PA, bölgede diyalog ve iş birliğini güçlendirmek maksadıyla bölge halkları ortasında köprüler kurmaya yönelik değerli çalışmalar yapan kişi, tertip ve kuruluşlara ödül veriyor.

Dışişleri Bakanlığının önerisi doğrultusunda, 2022 yılında verilecek AKDENİZ-PA mükafatı için Türkiye ismine “Sıfır Atık Projesi” aday gösterilerek 9-10 Mart’ta Dubai’de düzenlenen 16. Genel Konsey Toplantısı’nda mükafata layık görüldü.

SIFIR ATIK PROJESİ

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde başlayan ve Emine Erdoğan’ın himayesinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi Eylül 2017’de başlatıldı.

3 MİLYON TON SERA GAZI SALIMI ENGELLENDİ

15 MİLYON ŞAHSA EĞİTİM VERİLDİ

Ayrıyeten sıfır atık konusunda 15 milyon bireye eğitim verildi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com