Ana Sayfa Dünya 30 Mayıs 2022 20 Görüntüleme

Mısır, İsrail ve BAE, üçlü zirve düzenledi

Mısır’ın doğusundaki Şarm eş-Şeyh kenti, üçlü tepeye mesken sahipliği yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid, burada bir ortaya geldi.

NÜKLEER MÜZAKERELERLE EŞ VAKİTLİ GÖRÜŞME

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine nazaran, görüşmenin, Avusturya’nın başşehri Viyana’da İran ile devam eden nükleer müzakerelerle eş vakitli gerçekleştiği tabir edildi

“OLAĞANÜSTÜ ZİRVE”

Fakat, görüşmenin içeriğine ait bilgi verilmedi. İsrail merkezli Yediot Ahronot gazetesi de Şarm eş-Şeyh’teki üçlü “olağanüstü zirvenin”, nükleer müzakerelerde ilerleme kaydedilmesinin ardından yapıldığına dikkati çekti.

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Mısır ve BAE’den görüşmeye ait resmi açıklama yapılmadı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, üçlü tepe öncesinde Bennett ve Bin Zayid ile farklı ayrı görüşmüştü.

GÜÇ VE BESİN GÜVENLİĞİ

Bloomberg’ün haberine nazaran, Sisi, Bin Zayid ve Bennett, güç ve besin güvenliğini ele aldı.

“Mini zirvenin” Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı yüksek tahıl ve güç fiyatlarının akabinde gerçekleştiği hatırlatıldı.

Mevzuyla ilgili ismi açıklanmayan bir kaynak, Mısır’ın öncelikle besin güvenliğiyle ilgilendiğini, Kahire’nin ithal ettiği buğdayın birçoklarının Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini söyledi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com