Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2022 26 Görüntüleme

Mersin’de örtü altı çilek, fiyatıyla üreticisini sevindiriyor

Türkiye’nin örtü altı zerzevat ve meyve yetiştiriciliğinde birinci sıralarda yer alan Mersin’in başta Anamur ve Silifke başta olmak üzere birçok ilçesinde seralarda ağır çilek üretimi de yapılıyor.

ÇİLEK EKONOMİK GELİRİ YÜKSEK BİR ESER

Çilek, ekonomik olarak kıymetli bir getiri sağlaması nedeniyle öbür ilçelerde de çiftçiler tarafından tercih etmeye başladı. Bir dönüm serada yılda yaklaşık 6 ton üretim yapan üreticilerin kilogramını ortalama 25 liraya sattığı takdirde kendilerini sevindirdiğini lisana getirdi.

“26 TON ÜRETİYORUZ”

Bir dönümde 10 bin kadar çilek fidesi dikimi gerçekleştirebildiklerini anımsatan örtü altı çilek Üreticisi tıpkı vakitte ziraat teknikeri Faruk Şenol, “Ekimi yapılan fidelerden eylül ile haziran ayı ortasında çok hoş randıman alıyoruz, 6 ton kadar çilek üretimi gerçekleştiriyoruz. Bunları da market, manav ve pastanelere veriyoruz. Geçtiğimiz sene çileğin fiyatı 15 ile 20 liraldı. Bu sene ise 25 ile 30 lira ortasında gidiyor. Bu da bizi ekonomik olarak memnun ediyor.” dedi.

GÜBRENİN ÇİLEĞİN KALİTESİNE TESİRİ VAR

Üretimlerini titiz bir halde gerçekleştirdiklerine değinen Şenol, “Özellikle bakımı ve gübresini organik olarak tercih ediyoruz. Hayvan gübreleri ile destekleyerek daha kaliteli çilek üretimi gerçekleştiriyoruz. Çileğin tadını alması için organik gübreyi daha âlâ kullandığımızı düşünüyorum. Bu yüzden de ağır talep görüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com