Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji 18 Mayıs 2022 16 Görüntüleme

Merkür’de 16 katrilyon ton elmas olduğu iddia edildi

Güneş sistemindeki en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, 88 Dünya günü süren yörünge müddetiyle, Güneş sistemindeki öbür gezegenlerden daha süratli hareket ediyor.

Ayrıyeten gezegenin neredeyse hiç atmosferinin olmaması, Merkür’ün yüzey sıcaklığını epey süratli bir halde değiştiriyor.

Yeni yapılan bir aştırmaya nazaran, Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, epey yüklü ölçüde elmasa konut sahipliği yapıyor olabilir.

KATRİLYONLARCA TON ELMAS

Webtekno’da yer alan habere nazaran, simülasyonlara dayanan araştırmada ağır kraterlere sahip Merkür’de katrilyonlarca ton elmas olabileceği argüman ediliyor.

Merkür’ün saf bir karbon formu olan grafitle kaplı olduğunun söz edildiği araştırmada, grafitin göktaşları, asteroitler ve kuyruklu yıldızlar tarafından vurulduktan sonra elmasa dönüşmüş olabileceği söyleniyor.

Pekala bu elmaslar gelecekte uzay madenciliği sayesinde çıkartılabilir mi? Kelam konusu Merkür olunca, bu iş epey sıkıntı.

Yörünge mekaniği nedeniyle Merkür’ün etrafında yörüngede dolaşmak ve karaya inmek epey sıkıntı. Fakat yeniden de teorik olarak bu elmasların çıkartılması mümkün.

5 Aralık 2025’te Merkür’e ulaşacak ve gezegeni farklı dalga uzunluklarında haritalayacak olan Avrupa Uzay Ajansı’nın BepiColumbo uzay aracı, Merkür’deki elmaslar hakkında daha fazla bilgi toplayabilir.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com