Ana Sayfa Dünya 9 Nisan 2022 19 Görüntüleme

Mart ayında kutuplarda, “sıra dışı” sıcaklık artışı saptandı

Global ısınma tüm dünyanın ortak sorunu haline geldi.

Buzullarda yaşanan sıcaklık artışları dünyanın istikrarını büyük ölçüde etkiliyor. Yetkililerin ölçümleri bu hususta bir ayrıntısı daha ortaya çıkardı.

Antarktika’daki hava istasyonları, Concordia istasyonunda havayı eksi 12 derece, Vostok istasyonundaki havayı ise eksi 17 derece ölçtü.

TÜM VAKİTLERİN ORTALAMASINA NAZARAN 15 DERECE DAHA SICAK

Bölgedeki ölçümlerin, tüm vakitlerin ortalamasına nazaran 15 derece daha sıcak olduğu belirtildi.

Colorado eyaletindeki Ulusal Kar ve Buz Bilgi Merkezi de kuzey kutbundaki sıcaklığın başka yılların Mart ortalamasına nazaran 10 derece daha sıcak olduğunu açıkladı.

“BU MUTLAKA OLAĞAN DIŞI BİR OLAY”

Kutuplardaki ısı artışının, “olağan dışı” olduğuna dikkat çekildi.

Buz bilimci Walt Meier, kuzey kutbu etrafındaki buzulların erime noktasına yaklaştığını belirterek, “İki kutupta zıt mevsimler yaşanıyor. Kuzey ve Güney’in tıpkı anda eridiği görülmemiştir. Bu mutlaka olağan dışı bir olay.” diye konuştu.

Ayrıyeten Maine Üniversitesinin iklim tahlilinde, cuma günü yapılan ölçümlemeye nazaran Antarktika’nın, 1979-2000 ortasındaki ortalama sıcaklıktan yaklaşık 4,8 derece, kuzey kutbunun 3,3 derece daha sıcak olduğu, birebir tarih aralığına nazaran dünya genelindeki ısı artışının ise yalnızca 0,6 derecede kaldığına dikkat çekildi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com