Ana Sayfa Sağlık 12 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Manisa’da, yaşlı kadının gözleri ameliyatla yeniden açıldı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşayan 3 çocuk annesi 78 yaşındaki Fadime Bayındır, yaklaşık iki yıl evvel görme zorluğu yaşamaya başladı.

Her geçen gün görme yetisi giderek azalan Bayındır, son 2 aydır hiç görmemeye başladı.

Bayındır ayrıyeten yemeklerini yiyemez, muhtaçlıklarını karşılayamaz hale geldi. Yemeklerini çocuklarının yardımıyla yiyebilen, gereksinimlerini da onların sayesinde giderebilen yaşlı bayanın Alaşehir’de ameliyat edilemeyeceği ve kent dışında üniversite hastanelerinde ameliyat yapılabileceği söylendi.

Alaşehir’den çıkmak istemeyen Bayındır, ilçedeki özel bir hastane Göz Hekimi Osman Parça’ya muayene oldu. Dr. Kesim ameliyata gerçekleştirebileceğini belirterek yaşlı bayanı başarılı bir operasyonla tekrar sıhhatine kavuşturdu.

“EĞER ÖLÜRSEM GÖZLERİM AÇIK GİTSİN, HERKESİ GÖREYİM DEDİM”

Her iki gözü de artık görmeyen ve operasyon sonrası tekrar gözleri açılan Fadime Bayındır, şu kelamları kaydetti:

“Önceden karanlıktaydım, artık sizleri görüyorum, kimseyi göremiyordum, tabakları, kaşıkları göremiyordum. Yemeklerimi çocuklarım yediriyordu. Gereksinimlerimi karşılayamıyorum. Çocuklarıma ‘Uzaklara gitmeyeceğim, sürünmeyeceğim, beni burada ameliyat ettirin, ölürsem gözlerim açık olsun, kapalı olmasın, dünyamı göreyim. Şayet ölürsem gözlerim açık gitsin, herkesi göreyim’ dedim. Burada ameliyat oldum, gözlerim açıldı. Tabipten ve grubundan Allah razı olsun.”


“BÜYÜK KENTLERE GİTMEK İSTEMEDİ”

Fadime Bayındır’ın oğlu Nevzat Çıldır, “Annem yaklaşık iki yıl evvel gözlerinden rahatsız oldu, son iki aydır da hiç göremez oldu. Ameliyatın üniversite hastanelerinde yapılabileceğini söylediler. Annem büyük kentlere gitmek istemedi. Biz de özel hastanede ameliyat ettirme kararı aldık. Göz hekimi Operatör Tabip Osman Parça’ya muayene olduk. Ameliyat olabileceğini söyledi. Annemin yaşlılığı ve öteki rahatsızlıkları nedeniyle Alaşehir dışına çıkmak istemedik. Annem bir an evvel görmek ve muhtaçlıklarını kendisi karşılamak istiyordu. Ameliyat muvaffakiyet ile tamamlandı. Annem sıhhatine kavuştu. Kendi işlerini kendisi yapabiliyor. Muhtaçlıklarını kendisi karşılayabiliyor. Hepimiz çok memnunuz.” diye konuştu.

“HER Kİ GÖZÜNDE DE SON EVRE KATARAKT MEVCUTTU”

Operasyonu gerçekleştiren Göz Hekimi Op. Dr. Osman Modül, “78 yaşındaki hastamız her iki beğenilen az görme şikayetiyle bize başvurdu. Nigra Katarakt dediğimiz ağır bir kataraktı. Günlük işlerini yapamaz hale gelmişti. Günlük işlerinde diğerine bağımlı hale gelmişti. Günlük işlerini görmekte zorlanıyordu. Yaptığımız muayenede her ki gözünde de son evre katarakt mevcuttu. Hastamızın acil ameliyat olması gerekiyordu. Burada genel durumu ve ameliyatın güç olması nedeniyle dış merkezlerde ameliyat edilebileceği gerekçesiyle hastamız üniversite hastanesine yönlendirilmiş. Bize başvurdu, gerekli muayeneyi yaptık. Anestezi uzmanlarımız, hemşirelerimizle her iki gözünden başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Şu an pek uygun, sıhhatine kavuştu. Muhtaçlıklarını tek başına görebiliyor.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com