Ana Sayfa Ekonomi 17 Nisan 2022 23 Görüntüleme

Kuyumcular altınbank kuruyor

40 bin kuyumcu işletmesinden oluşan Türkiye kuyumcu ailesinin artık kendi ihtisas bankasına kavuşuyor.

Kuyumculuk bölümünde yer alan şirketlerin kredi ve finansal sıkıntılarına kalıcı tahlil bulmak hedefiyle hayata geçirilecek Altınbank, bu yıl faaliyete başlayacak.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Lideri Mustafa Atayık, geliştirdikleri katma bedelli üretimle iktisatta değerli bir role sahip olduklarını söyledi.

BÖLÜM PAYDAŞLARI BANKANIN ORTAĞI OLACAK

Atayık, kurulacak banka ile ilgili şunları kaydetti:

“Oda olarak kurulacak bu banka sayesinde, meslektaşlarımızın finansal sıkıntılarına tahlil getirecek tarihi bir hizmeti duyurmanın haklı gururu ve heyecanını yaşıyoruz. Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacak. Tüm kesim paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek. Banka, dala özel kredi sistemlerinin geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecek.


MEGA PROJELERE FİNANSAL KATKI

Altınbank ile ihracat yüklü çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek. Fabrikalarımız ve bilhassa küçük ölçekli atölye ve sanatkarlarımız aktif bir formda desteklenmiş olacak. Ayrıyeten, bölümümüzü ilgilendiren mega projelere de finansal katkı sunacak.

TMSF VE BDDK İLE TEMASTAYIZ

İKO olarak bir müddettir Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Şurası (BDDK), ilgili Bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdüğümüz görüşmelerde, yapılan değerlendirmelerde değerli bir kademeye geldik. Bir banka kurmak için TMSF ve BDDK ile yaptığımız görüşmelerde, bölümün yapısına uygun olan bir bankanın İKO önderliğinde tekrar yapılandırılması konusunda ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.”


DÜNYADA BİRİNCİ

Altınbank’ın Türkiye’de altın piyasalarının regülasyonunda daha evvel alınan sorumlulukları, Elektronik Fon Transfer Sistemleri yani EFT alt yapısı kullanılarak yapılabileceğinin daha evvel kanıtlandığına işaret eden Atayık, şunları söyledi:

“Altınbank için üzerinde çalıştığımız projelendirilmiş altın/emtia/döviz transfer sistemleri yani EDT sayesinde, kuyumculuk ve yetkili kurum tertiplerinin kullanımı sayesinde süreçler kolaylıkla oluşturulabilecektir. Fiziki teslimat ve saklama merkezleri, kesimde gelişmiş fiziki transfer imkanları sağlanacak ve böylelikle ülkemizde tahminen de dünyada eşi gibisi görülmemiş bir sistemin hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Kuyumculuk ve mücevherat bölümümüzün kurumsal yapıları, tertipleri, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile hizmet veren 40 bin civarındaki kuyumcu meslektaşımızın gücünün de bu hedef doğrultusunda birleştirilmesiyle, ülkemiz, ekonomimiz ve dalımız ismine bu teşebbüsün başlatılması çok isabetli bir karar olmuştur.

“KIYMETLİ MADENLERE, KREDİLENDİRİLMESİNDEN GELEN MEBLAĞDAN KARŞILANMAK ÜZERE KÂR HİSSESİ VERİLECEK”

İKO Lideri Atayık, “Mudilerden toplanan değerli madenlere, kredilendirilmesinden gelen fiyattan karşılanmak üzere yeniden bu mudilere kar hissesi verilecektir. Yani, altın mevduat hesabı sahiplerine Türkiye’de ve tahminen de dünyada birinci olarak küçük ancak ek bir getiri sağlanmış olacaktır.” dedi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com