Ana Sayfa Dünya 28 Nisan 2022 22 Görüntüleme

Kutuplar için “dramatik” uyarı

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, dünyanın her iki kutbundaki ısı dalgalarının her geçen gün daha da keskin hale geldiği açıklandı.

Bilim insanları, dünyanın her iki kutbundaki ürkütücü ısı dalgalarının, “benzeri görülmemiş” olayların daha süratli ve ani iklim çöküşüne işaret edebileceğini söyledi.

SICAKLIKLAR KİMİ YERLERDE ORTALAMANIN 40 SANTİGRATIN ÜZERİNDE

Yapılan açıklamada, Antarktika’daki sıcaklıkların hafta sonu rekor düzeylere ulaştığı belirtilirken, kimi yerlerde termometrelerin şaşırtan bir halde ortalamanın 40 santigrat derecenin üzerini ölçtüğü aktarıldı.

Bununla birlikte, kuzey kutbuna yakın hava istasyonlarının da erime belirtileri gösterdiğinin altı çizilirken, kimi bölgelerde sıcaklıkların olağanın 30 santigrat derece üzerine çıktığı bildirildi.

İKLİM SİSTEMİNİN BOZULMASINA İŞARET

Her iki kutup bölgesindeki ısınmanın olağan düzeylerin çok üzerine çıktığı belirtilen araştırmalarda, kutuplardaki sıcaklıkların süratli artışı, Dünya’nın iklim sistemlerinde bozulmaya dair bir ikaz olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz yıl, iklim biliminin kapsamlı bir incelemesinin birinci kısmında, Hükümetler Ortası İklim Değişikliği Paneli, halihazırda meydana gelen gibisi görülmemiş ısınma sinyalleri konusunda ihtarda bulunmuş, bilhassa kutup erimesi üzere durumların, süratle geri döndürülemez hale gelebilecek birtakım değişikliklere yol açtığı belirtilmişti.

“BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ” OLAYLAR

Bilim insanları, ortaya çıkan olayların “tarihi”, “benzeri görülmemiş” ve “dramatik” olduğu konusunda uyardı.

Bahisle ilgili yapılan açıklamada, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’ndeki Dünya Sistem Bilim Merkezi yöneticisi Michael Mann, kaydedilen çok hava durumunun kaygı verici ölçüde kestirimleri aştığını söyledi.

Mann, “Kuzey Kutbu ve Antarktika’nın ısınması tasa kaynağı ve çok hava olaylarının artması bunlara örnektir ve telaş nedenidir” dedi.

Etiketler:
teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com