Ana Sayfa Ekonomi 10 Nisan 2022 14 Görüntüleme

Küresel piyasalar pozitif seyretti

Global hisse piyasaları, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere global merkez bankalarının faiz kararlarının yatırımcıların odağında olduğu haftada son vakitlerin en uygun performansını sergiledi.

FED FAİZ YÜKSELTTİ

Fed, hafta içinde 3 yılı aşkın müddetin akabinde siyaset faizini 25 baz puanlık artırımla yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

FED, ENFLASYON VARSAYIMINI ARTIRDI

Bu yıla ait enflasyon iddiasını yüzde 2,6’dan yüzde 4,3’e yükselten banka, gereksinim duyulması halinde faiz artırımlarının suratının ayarlanacağı iletisini da verdi.

HİSSE PİYASALARINDA GÜÇLÜ EĞİLİM HAKİM

Analistler, para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasıyla birlikte risk iştahının arttığını kaydederek, şahinleşen merkez bankalarına rağmen hisse piyasalarında güçlü yükseliş eğiliminin hakim olduğunu belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının hala değerli bir risk ögesi olarak fiyatlamaları etkilediğine değinen analistler, buna rağmen devam eden müzakere sürecinin görece riskli varlıklara olan talebi desteklediğini bildirdi.

HİSSE PİYASALARINDA KASIM 2020’DEN BU YANA EN YÜKSEK HAFTALIK KAPANIŞ

Bu gelişmelerle ABD’de hisse piyasaları haftalık bazda Kasım 2020’den bu yana en yeterli performansını sergilerken, yurt içinde BIST 100 endeksi tüm vakitlerin en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

teknoloji haberleri haberler haberler
Tema Tasarım | Osgaka.com